Најавени Skopje Startup Weekend и Mobile Monday

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Првиот за во мај е Mobile Monday. Ова е познат-ширум-светот настан кој се одржува, се разбира, во понеделник и е отворена платформа каде сите заинтересирани и мобилната заедница можат да дискутираат за разните прашања, теми и нови концепти во мобилната индустрија.

Првиот Mobile Monday настан ќе се одржи на 9-ти мај. Сајтот на .мк Mobile Monday не е уште сега е функционален. Настанот е организиран од New Media МК, кои се и креатори на Комуникации блоговите, и Web Factory, дечките кои го освоија второто место на Vip предизвикот.

Вториот настан е Skopje Startup Weekend кој ќе се одржи на 24 и 26-ти јуни. Startup Weekend е исто така познат светски настан, поточно 54 часовен настан кој има интересен концепт. На настанот се собираат сите ИТ ентузијасти кои споделуваат бизнис идеи која се оценуваат од експерти и кои можат да биде наградени со канцеларија, обуки и други „изненадувања“ со цел тие идеи да успеат. Целта на настанот е да се креираат локални стартап бизниси.

Најавите за настаните беа споменати на подкастот на Комуникации кој може да го слушнете на нивниот блог или подолу.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
astibojr
astibojr
11 years ago

Сајтот на Mobile Monday Macedonia http://mobilemonday.mk и http://momo.mk и официјално е пуштен.