„Краудмапирање“ од страна на корисниците со примери од Македонија

во ИТ.МК, Свет

„Краудмапинг“ (Crowdmapping) претставува процес на онлајн геомапирање на информации (информација, слика, видео) од страна на корисниците, користејќи комуникациски алатки (интернет, е-пошта, смс, социјални медиуми итн.) за одредена кауза (мапирање природни катастрофи, криминал, изборни нерегуларности, ширење на вирус, политичка корупција и др.).

Содржината генерирана од стана на корисниците е агрегирана и визуелизирана во форма на „краудсорсирана“ мапа, каде точно може да се дознае локацијата и времето на секоја пријава. Ваквите проекти се отворени за сите граѓани, секој може да креира платформа, активно да учествува во геомапирање или пак само да се информира.

Придобивките од краудмапинг-от зависат од ефективната организација, нивото на свеста кај корисниците и од прецизноста/точноста на информациите. Интерактивните краудсорсирани мапи придонесуваат за зголемување на инфорираноста и за голем број прашања од јавен интерес.

Засега најчесто користена алатка е Ushahidi, софтвер со отворен код, бесплатно достапен за преземање и користење, и алатката за краудмапирање во „облакот“ – Crowdmap која се базира на истата платформа и се користи за брзо онлајн креирање интерактивни мапи.

[youtube]EhT3co2qNAA[/youtube]

Глобално веќе постојат голем број краудмапинг проекти, како што се мапирање на големите пожари во Русија, насилства во Кенија во пост-изборен период, инциденти за време на парламентарни избори во Индија, Мексико, Авганистан, штети од природни катастрофи во Јапонија и Хаити и др. Постои и еден неуспешен обид за краудмапирање во Средниот Исток, кога во обид да се мапира бунтот во Египет, властите ја прекинаа интернет конекцијата во државата по што беше не постоеше начин да се реализира проектот.

Краудмапирање во Македонија

Од неодамна има и неколку спроведени проекти во Македонија, но употребата е далеку помала во однос на глобалната употреба. Следат неколку локални проекти, со цел да се видат разните типови употреба на овој концепт.

  • Поправи.мк – Ова е сервис кој им овозможува на граѓаните да помогнат во откривање проблеми настанати на јавна површина. Со нивно споделување граѓаните им помагаат на општините побрзо и поефикасно да ги отстранат.

  • Мапирај го е-отпадот! –  – Мапа која ги содржи сите засегнати страни во проблемот со третирање на отпад од електрична и електронска опрема (е-отпад), како и локациите каде е лоцирано неговото фрлање во Македонија, Србија, Хрватска и Бугарија.

  • Доктори.мк – локатор® – Брзо и едноставно пребарување здравствени установи и доктори, пронаоѓање најблиска аптека, потребниот доктор или установа, мапирање ординација, аптека, поликлиника.


Доколку постои уште некој локален проект кој не е споменат, споделете го во коментарите.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
5 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Ristovski provided an overview of crowdmapping projects in Macedonia [mk] and asked [mk] local netizens to respond to his online survey [mk], part of his master's […]

trackback

[…] Ристовски објави преглед на македонските проекти што користат краудмапирање (crowdmapping) и ги замоли локалните корисници на Интернет […]

trackback

[…] Ристовски објави преглед на македонските проекти што користат краудмапирање (crowdmapping) и ги замоли локалните корисници на Интернет […]

@twibi
12 years ago

е-Анкета на тема краудмапирање, во склоп на магистерски труд: http://bit.ly/eanketa
Одговарањето на анкетата е брзо и лесно, може и да ја споделите со пријателите.

@olivermk
12 years ago

Проект за мапирање на стадионите во Македонија на http://www.macedonianfootball.com и

види ги сите огласи на kariera.it.mk