Kaкo се снаоѓа Off.net.mk на Tрендо по првите 30 дена (инфографик)

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Трендо го остави On.net.mk, и го стартуваше Off.net.mk, сличен забавно-информативен портал со вести, галерии и македонштина, но овојпат ослободен од корпорацијата, и преместен во „слободна територија“.

Па како се снаоѓа тој со новиот портал по првите 30 дена? Дали успева да ги одвикне фановите и посетителите од On.net.mk и да ги привлече на Off.net.mk? Според статистиката на Google Analytics и Alexa, новиот Трендов портал има по 22.000 дневни посети и околу 2 милиони прегледи на страни во првиот месец.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
13 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
dragonshardz
dragonshardz
12 years ago

Wow… преку бројките за посетители можам некако да замижам (ниту офф.нет ќе е првиот сајт каде што некој билдал посетители, ниту ќе е последен) ама ова со статиите е премногу. Првин, првото: што според ценетиот Трендо може да конституира една статија? Вест, линк, слика? Или нешто повеќе, како структура за онлајн формат на пример? Како и да е, над 1000 статии за еден месец… пак ќе речам, Wow. Да штанцав RSS од Google News не верувам дека ќе ги стигнев.

ЈасСумЈАс
ЈасСумЈАс
12 years ago

Ако стварно им иде толку добро ко што тврдат, немаше да имаат потреба да се цепаат со инфографици. Демек еј, видете не колку сме јаки. Тоа не го прават ни ноу нејм портали. Башка со 22.000 посето дневно нема шанси да рипнат толку на Алекса. Овде нешто гадно смрди.

Гоце
Гоце
12 years ago

Податоците од Alexa се јавни: http://www.alexa.com/siteinfo/off.net.mk

Најмалку што треба да направите пред да тролате, е да се информирате.

obi wan kenobi
obi wan kenobi
12 years ago
Reply to  Гоце

тоа важи и за тебе со тоа што ме интересира каков коментар ќе дадеш на ова?

http://off.net.mk/offside/razno/kako-funkcionira-http://www.24sata.rs/sport/vesti/vest/kako-radi-v

ЈасСумЈас
ЈасСумЈас
12 years ago
Reply to  Гоце

И баба ми знае дека на Алекса е најлесно да се манипулира со статистики

blah blah
blah blah
12 years ago
Reply to  Гоце

bildanje na alexa rang: http://www.alexahitup.com/
staj nekolku virtuelki da vrtat i ako imash neogranichen bandwidth….
bashka i na analytics ti gi dava kako poseti (barem gi davashe do pred nekoe vreme)

@mukaetov
12 years ago
Reply to  blah blah

нема потреба од тоа :) можеш да направиш празен индекс фајл и таму да го пратиш ботот :) win-win

Internet Korisnik
Internet Korisnik
12 years ago

1054 statii za 30 dena ?? Toa mu doaga otprilika 35 statii dnevno :) . Ke gi molam urednicite neka gi pishat naslovite na 100te statii od minatata nedela . Go otvaram sajtot ednas vo 3 dena i ima po 2 novi statii
Smeski. Neznam samo koja im e fintava so kurcenjevo so infografikot neso kao fintici od Vlada :) ostvaruvame

Трајче Дрварчето
Трајче Дрварчето
12 years ago

Имаше на блогерајот (и веројатно сеуште ги има) двајца ТН блогери кои нон стоп просераваа нешто и цело време исврлаа некои вакви графикони за посети на нивниот блог, ко децата мали шо се вели :)
Е па Трендо можеби инспирација баш од таму исцрпил, па шлака нешто…
Народски кажано: Умре Ѓупката шо ги фалеше :)

Трајче Дрварчето
Трајче Дрварчето
12 years ago

Човекот кој беше колумнист, тв сеирџија, кој на големо плукаше по кичот и невкусот…Одеднаш му текна да си замини од Он Нет и притоа го популаризира тоа до бескрај (уште пиротехника фалеше), се појавува на повеќе телевизии, на исти онакви емисии по кои плукаше едно време…Напрае портал кој е копија на Он Нет за инает и то е то. Му успеа да си стави банерче од оние владините…На крајот се' се сведува на: Треба леб за фамилијата.
Ама од сега нека не плука на секаде оти факт е дека почна да лижи онаму кај шо плукаше едно време.
П.С. Веќе преку гла ми е од портали како екс неговиот и моментално неговиот.

John
John
12 years ago

Ме збуни насловот.

@mukaetov
12 years ago

Супер, само уште не ми е јасно каде и како го промовираа сајтот за да дојде на ниво каде што е сега :) Секоја чест

obi wan kenobi
obi wan kenobi
12 years ago

уште еден случај каде бројките не се мерило за квалитет.

види ги сите огласи на kariera.it.mk