Еврозум ja oбјаснува ACTA

во Веб, ИТ.ЕУ, ИТ.МК

Eврозум, емисијата посветена на европските интеграциски процеси на земјата и на сите новости од ЕУ, во својата најнова епизода го објасни контроверзниот закон ACTA.

Во оваа епизодата на Eврозум ќе чуете мислења за експерти во полето за авторски права, како адвокатот Валентин Пепељуговски, кој го претставува Microsoft во Македонија, македонскиот пратеник, Ивон Величковски, кој иако е пратеник за чудо знае за трговскиот договор, и неколку европски пратеници, вклучувајќи ја и Амелија Андерсдорферн, најмладата евро пратеничка од шведската Пиратска партија која е во едно од европските тела кое треба да предаде извештај за легалноста на ACTA.

„Не ме изненадува што немало голема дебата во Македонија.“, вели македонскиот пратеник, Ивон Величковски. „За ова прашање мора да разговараме, да видиме колку е македонската влада да ги следи одредбите на ACTA кои предвидуваат сериозно инвестирање во информирањето на граѓаните за законот. Во овој момент, нашата јавност не знае ништо за ACTA. Замислете што би било понатаму ако парламентот ја ратификува ACTA?”

[youtube]67K4c_VFBpc[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
novica
9 years ago

Штета. И покрај 2-3 обиди никој од Слободен софтвер Македонија не стигна да зборува на оваа емисија.

види ги сите огласи на kariera.it.mk