Е-спортот официјално е препознаен како спорт во Македонија

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

По повеќе од 17 години работа, Македонската еспорт федерација конечно може да се пофали дека успеа да го додаде еспортот на официјалната листа на спортови во Македонија. Од денес Агенцијата за млади и спорт на официјалната листа на спортови во Македонија го додаде и е-спортот.

„Кога во 2005-та година почнавме со мисијата за официјализација на еспортот, искрено, не се надевавме дека ќе требаат 17 години. Во ниту еден момент не изгубивме надеж и мотивација да ја постигнеме целта, а тоа е да го официјализираме еспортот како спорт“, вели Бобан Тотовски, претседател на Македонската еспорт федерација.

https://www.facebook.com/macedonianesf/photos/a.200497326800288/1864785627038108/

Одлуката на агенцијата дојде без никаква претходна најава. Со официјално предавање на „Решение за дејност спорт“ АМС го додаде е-спортот на листата официјално препознаени спортски дисциплини во Македонија. Решението на претседателот на Македонската еспорт федерација Бобан Тотовски, му го врачи директорот на агенцијата, Наумче Мојсоски.

„Навистина ми е голема чест и задоволство што денеска и официјално еспорт федерацијата станува дел од македонскиот спорт.  Навистина ми е драго што сме согласни за сите услови и предизвици кои ги носат новите времиња. Сакам да истакнам дека сите спортови во нашата земја имаат, и во иднина ќе имаат силна поддршка од Агенцијата за млади и спорт. Се обврзавме да бидеме тука за сите спортови така и ќе продолжиме. Ви честитам на успесите кои до сега ги постигнавте, и ви посакувам поголеми успеси во иднина. Го препознавме вашиот талент и силна желба за големи успеси, ви посакувам како млади луѓе да продолжите со истиот ентузијазам и понатака. Заеднички да ги споделуваме сите ваши  достигнувања. Ви честитам!”, додаде Мојсовски.

За одлуката без сомневање придонесоа и успесите на македонските е-спортисти минатата година. Македонската Counter Strike: Global Offensive репрезентација минатата година успеа да победи на Европскиот куп на нации и на Светското еспорт првенство.

МЕСФ е 66-та официјално признаена Еспорт федерација глобално, истовремено е и една од 10-те прво формирани еспорт федерации во светот. Македонската еспорт федерација е формирана 2009-та година и е членка на Меѓународната еспорт федерација и на Европската еспорт федерација. Досега испратија натпреварувачи на 15 меѓународни првенства.

Интересно иако одлуката сега е официјална, прво какво-такво официјално препознавање е-спортот доби по успесите на Мартин „Saksa“ Саздов. Во 2016 година пратениците во Македонското собрание во расправата за Законот за спорт ги спомена и видеоигрите и компетитивите игри со карти. За жал тогашниот состав на парламентот не успеа да се договори и да го додаде еспортот во законот.

Епа, GLHF и GG! :)

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Што се дискутира на ИТ форум...Kоментари на статија (0)

Loading new replies...

што ке гледате NaVi ке го земе и овој, немаат конкуренција во спортов xD инаку веднаш после овој почнува IEM Winter 2021 кој јас лично повеќе го очекувам од овој Intel Extreme Masters Season XVI - Winter

одговори 2 лајкови

Ја ги глеам на СпортКлуб искрено, преносот што им е со Фортуна еспортс.

Тие коментаторите ми се интересни, а и ми доаѓа добро опуштање после работа да кренам нозе пред ТВ и да глеам кантер со лајв пренос.

одговори 1 реакција

Mожам да се согласам дека Нави се моментално во најдобро светло некои други измени ке видиме во текот на другата година , интересно е што веќе на некои локации за Лан дозволуваат и публика се надевам ке помине ова лудило од вирус и ке гледаме полни арени како и секогаш затоа што хајпот е друг со публика друго без.

одговори 2 лајкови

Едно време Астралис беа страв и трепет на терените. Страшно одвратен тим ми се, иако беа неприкосновени некој период. Годинава колку што памтам еден од нив отиде во NiP, трансфер ѓоа Меси у ПеСеЖе. Сега ги немам пратено одамна до кај се.
Кога пратев редовно, ептен ми се допаѓаа момците од Avangar, збрштина од СССР неранимајковци кои немаа доволно среќа во настапите, а реално не беа и секогаш конзистентни во настапите. Како што кажа некој погоре, екстра тренутак е кога ќе дојдеш од работа и си пуштиш стрим да тече во позадина, јадеш компир манѓа и летаат хетки.

одговори Лајк

Едно време Астралис беа страв и трепет на терените. Страшно одвратен тим ми се, иако беа неприкосновени некој период. Годинава колку што памтам еден од нив отиде во NiP, трансфер ѓоа Меси у ПеСеЖе. Сега ги немам пратено одамна до кај се.
Кога пратев редовно, ептен ми се допаѓаа момците од Avangar, збрштина од СССР неранимајковци кои немаа доволно среќа во настапите, а реално не беа и секогаш конзистентни во настапите. Како што кажа некој погоре, екстра тренутак е кога ќе дојдеш од работа и си пуштиш стрим да тече во позадина, јадеш компир манѓа и летаат хетки.

Device отиде у NIP и од тогаш се смени ростерот. Сеа се само 2ца останати од прва 5ка (Gla1ve i Xyp9x)

одговори 1 реакција

Конфиг и Блејмеф допринесуват до некаква поинаква енергија у Астралис. Вчера со Виталити беа страшни, за момент мислев дека ќе им ја земат и Инферно. Сепак у овај состав се ногу кратко време и мислам дека Нави ќе добие посериозен конкурент за титула наредниве неколку турнири.

одговори 1 реакција

Ја ги глеам на СпортКлуб искрено, преносот што им е со Фортуна еспортс.

Тие коментаторите ми се интересни, а и ми доаѓа добро опуштање после работа да кренам нозе пред ТВ и да глеам кантер со лајв пренос.

Мене на спорт клуб квалитетот на стримот ми е под очекувања. Но ми се свиѓа дека се трудат за коментари, можда имаат и твич канал?

Мислењето е автоматски споено:

Едно време Астралис беа страв и трепет на терените. Страшно одвратен тим ми се, иако беа неприкосновени некој период. Годинава колку што памтам еден од нив отиде во NiP, трансфер ѓоа Меси у ПеСеЖе. Сега ги немам пратено одамна до кај се.
Кога пратев редовно, ептен ми се допаѓаа момците од Avangar, збрштина од СССР неранимајковци кои немаа доволно среќа во настапите, а реално не беа и секогаш конзистентни во настапите. Како што кажа некој погоре, екстра тренутак е кога ќе дојдеш од работа и си пуштиш стрим да тече во позадина, јадеш компир манѓа и летаат хетки.

Вчера изгубија од виталити, така шо мислам толку за нив освен ако не се у бараж отидени. НаВи се сеа доминантни и едвај чекам да изгубат, тој Симпл не можам да го поднесам онака хахаха. Али имаат едно дете B1t и ѕвер е детето, одличен играч, присебен и многу талентиран а као 15 годинки има или нешо.

Мислењето е автоматски споено:

Конфиг и Блејмеф допринесуват до некаква поинаква енергија у Астралис. Вчера со Виталити беа страшни, за момент мислев дека ќе им ја земат и Инферно. Сепак у овај состав се ногу кратко време и мислам дека Нави ќе добие посериозен конкурент за титула наредниве неколку турнири.

Коа Лаки ги покоси сите у таа една рунда коментаторов ќе си мочнеше од возбуда. Искрено океј се Астралис во овој сотав доста присебен тим.

одговори Лајк

Мене на спорт клуб квалитетот на стримот ми е под очекувања. Но ми се свиѓа дека се трудат за коментари, можда имаат и твич канал?

Мислењето е автоматски споено:

Вчера изгубија од виталити, така шо мислам толку за нив освен ако не се у бараж отидени. НаВи се сеа доминантни и едвај чекам да изгубат, тој Симпл не можам да го поднесам онака хахаха. Али имаат едно дете B1t и ѕвер е детето, одличен играч, присебен и многу талентиран а као 15 годинки има или нешо.

Мислењето е автоматски споено:

Коа Лаки ги покоси сите у таа една рунда коментаторов ќе си мочнеше од возбуда. Искрено океј се Астралис во овој сотав доста присебен тим.

Лаки нема да остане у Астралис, нема место, ќе мора да го сменат. Он љуби да го користе снајперот. Со Виталити дали во една рунда играше со него, не памтам, али не верувам дека ќе продолжат со него. Сега ако се вклопе ептен во тимот можеби ќе гледат иднина и со него во прва петорка, сепак време ќе покаже.

За ова со Бит, 18 има и си го помешал со Монеси кој им игра у втор тим и има „ликови“ дека ќе го продават у Г2. :)
А Симпл е злато дете. :sneaky:

одговори 1 реакција

@goramn треба повеќе да споделуваш на темава мислам, очигледно ги пратиш доста дечкиве.

Нашиве има најави дека ќе играат у некој од следните големи турнири?

одговори Лајк

Интернационална сцена колку-толку следам. Од нашиве, слабо. Нит стримаат, нит се активни по социјални мрежи (инста или твитер) така да ептен малку информации имам за нив и следни турнири. За у голем турнир тешко дека ќе ги гледаме уште некое време бидејки треба отворени квалификации да поминат, па затворени... У превод, патот е долг. Лесен начин е преку инвајт на турнир, али за тоа тешко бидејки не се маркетабилни/атрактивни самите играчи, за жал. Надевам се ќе се смене нешто периодов.

Мислењето е автоматски споено:

Ох, бтв, сликица со балканскиот ѕвер, Никола Нико Коваќ. :coffee:

одговори 2 лајкови

Добивај известувања
Извести ме за
guest
68 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Product Operations

Matrix IT Global Services Macedonia

Software Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk