Македонија е светски шампион во Counter Strike: Global Offensive

Avatar img-thumbnail img-circle

во гејминг, ИТ.МК

Македонската Counter Strike: Global Offensive репрезентација како шампион се враќа од Светското еспорт првенство кое се одржува во Израел.

Тимот на Bluejays  во состав Јане „aidKiT“ Апостолоски, Дамјан „kyxsan“ Стоилковски, Александар „CacaNito“ Ќулукоски, Павле „stYleEeZ“ Стојановски и Кристијан „fodor“ Поповски кој ја преставуваше Македонија на Светското првенство во Ејлат во финалето со 2 : 0 го совлада романскиот претставник. Ова е истиот тим кој неодамна нè израдува и со првото место на Европскиот куп на нации во Counter Strike: Global Offensive.

Во формат подобар од три, првата рунда се играше на мапата „Inferno“ која беше избор на македонската репрезентација. Втората мапа „Mirage“ беше избор на Романците. Mакедонските е-спортисти славеа со 16:10 и 16:11 во формат подобар од 30 и со тоа победија против фаворитот во финалето.

Најдобар резултат од македонската репрезентација оствари Павле Стојановски со 24 убиства и 4 асистенции.

Патот до финалето

Финалето со Романија го добивме релативно лесно. Откако претходно во полуфиналето нè изнамачи тимот на „Киев“ од Украина. Тие беа и едни од фаворитите за пласман на подиумот.

На патот до финалето Македонската репрезентација беше подобра од репрезентацијата на Косово. По оваа победа влеговме во репрезентациите со поповолен распоред, односно можевме и да загубиме еден натпревар и да имаме уште една можност за влез во финалето. Токму ова и се случи. Првата можност за влез во финалето беше пропуштена токму против противникот од финалето – Романија.

Потоа во најнапнатиот натпревар на ова светско првенство Македонија во натпревар кој имаше две продолженија успеа да ја совлада Украина и да се пласира во финалето.

Освојувањето на првото место во Counter Strike: Global Offensive е еден од најголемите успеси на македонската е-спорт сцена, по освојувањето на второто место на Мартин „Saksa“ Саздов и тимот на Digital Chaos на Dota 2 International натпреварот 2016 година.

За освоената титула, македонската CS:GO репрезентација покрај титулата шампион доби и парична награда во висина од 10.000 долари.

Македонија на шампионатот ја претставуваше и Давид Гаревски. Тој настапи во eFootball PES Series и успеа да ги заврши натпреварите како третопласиран во Б-групата.

Финале во живо за првпат во ковид-19 пандемијата

Финалето на IESF World Championship се одржа во живо во израелскиот град Ејлат. Ова е најголем настан кој го организира IESF досега. На квалификациите за финалето учествуваа 85 држави, што е 11 држави повеќе од претходната година.

На финалето во живо се натпреваруваа 164 натпреварувачи од 40 држави. Најдобрите е-спортисти се натпреваруваа во DOTA 2, CS: GO, Tekken 7 и eFootball PES Series.

Шампионатот завршува утре со финалето во DOTA 2, за жал на овој турнир Македонија немаше свои претставници.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Што се дискутира на ИТ форум...Kоментари на статија (4)

Loading new replies...

@pavlestyle Честитки! Online бевте етикетирани како читери па ајде сега да видиме каков изговор ќе бараат. Ги испеглавте поштено! Конечно наш CS тим со одлучност, трпение и функционалност како единка! Браво!
flat,750x,075,f-pad,750x1000,f8f8f8.u1.jpg

одговори 3 лајкови

А чек истиот тим е ко АИРЛИЈА?

(ако не се лажам не е истиот тим пошо овие се БЛУ ЏЕЈС)

одговори Лајк

А чек истиот тим е ко АИРЛИЈА?

(ако не се лажам не е истиот тим пошо овие се БЛУ ЏЕЈС)

Основата е таа со aidKit, Stylez, Kyxsan и dan1. Принова и засилување им е CacaNito, а FODOR беше замена за dan1 кој мислам дека е во Шведска и не беше присутен заради компликации со визата.

одговори 1 лајкови

Основата е таа со aidKit, Stylez, Kyxsan и dan1. Принова и засилување им е CacaNito, а FODOR беше замена за dan1 кој мислам дека е во Шведска и не беше присутен заради компликации со визата.

Тенкс шо ми разјасни!

Иначе ЦАЦАНИТО БЕШЕ ФЕНОМЕНАЛЕН!!! АидКит исто, а и останатите сјаеја во клучни моменти! Стајлз со awp, Kyxan мислам го имаше тој еден момент коа ги реши на мираж... Прекрасно!

ЕДИТ: Сепак ЦАЦАНИТО беше во тој моментот на мираж:

View: https://imgur.com/a/BjKVA7t

Мислењето е автоматски споено:

@pavlestyle Честитки! Online бевте етикетирани како читери па ајде сега да видиме каков изговор ќе бараат. Ги испеглавте поштено! Конечно наш CS тим со одлучност, трпение и функционалност како единка! Браво!
Погледнете го атачментот 106331

А шо се деси со обвинувањата за читинг на крај?

одговори 3 лајкови

види цела содржина...

Тенкс шо ми разјасни!

Иначе ЦАЦАНИТО БЕШЕ ФЕНОМЕНАЛЕН!!! АидКит исто, а и останатите сјаеја во клучни моменти! Стајлз со awp, Kyxan мислам го имаше тој еден момент коа ги реши на мираж... Прекрасно!

ЕДИТ: Сепак ЦАЦАНИТО беше во тој моментот на мираж:

View: https://imgur.com/a/BjKVA7t

Мислењето е автоматски споено:

А шо се деси со обвинувањата за читинг на крај?

Па се крена фама ко ги победија Украина и супер тимот на Турција. Еве изиграа цел LAN во Израел на компјутери и периферија проверени од администратори. Witch-hunt од butthurt фановви на двете екипи/репрезентации. Правеа видеа, па Reddit circlejerk и сѐ по список. Не можат да се помират со фактите. :)

одговори 1 лајкови

види цела содржина...

Освојувањето на првото место во Counter Strike: Global Offensive е еден од најголемите успеси на македонската е-спорт сцена, по освојувањето на второто место на Мартин „Saksa“ Саздов и тимот на Digital Chaos на Dota 2 International натпреварот 2016 година.

За освоената титула, македонската CS:GO репрезентација покрај титулата шампион доби и парична награда во висина од 10.000 долари.

Македонија на шампионатот ја претставуваше и Давид Гаревски. Тој настапи во eFootball PES Series и успеа да ги заврши натпреварите како третопласиран во Б-групата.

Повеќе @ Македонија е светски шампион во Counter Strike: Global Offensive ⋆ IT.mk

П.с. @ARMac

одговори 11 лајкови

Браво за дечките гејмери . Сега нешто ме итнтересира за спортови како што знаеме на пример спортски реквизити топка или рекет кои се стандардни димензии за меѓународен натпревар , е сега прашањето ми е дали дечките гејмери сами си составуваат хардверски делови вклучувајќи и монитори или пак дали има прописи и правила околу хардверски делови како меѓународни стандарди за Е-Спорт како кај спортските реквизити ????

одговори 1 лајкови

Браво за дечките гејмери . Сега нешто ме итнтересира за спортови како што знаеме на пример спортски реквизити топка или рекет кои се стандардни димензии за меѓународен натпревар , е сега прашањето ми е дали дечките гејмери сами си составуваат хардверски делови вклучувајќи и монитори или пак дали има прописи и правила околу хардверски делови како меѓународни стандарди за Е-Спорт како кај спортските реквизити ????

Па јас колку што знам - секој организатор обезбедува подеднаква опрема за сите тимови ( евентуално мауси и падови или тастатури можат да си изберат кој што преферира )

одговори 1 лајкови

Браво за дечките гејмери . Сега нешто ме итнтересира за спортови како што знаеме на пример спортски реквизити топка или рекет кои се стандардни димензии за меѓународен натпревар , е сега прашањето ми е дали дечките гејмери сами си составуваат хардверски делови вклучувајќи и монитори или пак дали има прописи и правила околу хардверски делови како меѓународни стандарди за Е-Спорт како кај спортските реквизити ????

Само периферијата (маус, мауспад, тастатура) е дозволена како стандардна екстерена опрема. Слушалките се регулирани зависно од организаторот. Некогаш се за сите исти заради soundproof доколку има публика, некогаш се дозволени како индивидуална опција. Сѐ друго е обезбедено од организаторот.

одговори 5 лајкови

Добивај известувања
Извести ме за
guest
26 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] За одлуката без сомневање придонесоа и успесите на македонските е-спортисти минатата година. Македонската Counter Strike: Global Offensive репрезентација минатата година успеа да победи на Европскиот куп на нации и на Светското еспорт првенство. […]

trackback

[…] дека македонските гејмери „растурија“ на Светското еспорт првенство во Израел веќе ги помина сите […]

NecrotoX
NecrotoX
2 years ago

Одлично момци, само напред!

trackback

[…] Најдобар резултат од македонската репрезентација оствари Павле Стојановски со 24 убиства и 4 асистенции, објави IT.mk. […]

види ги сите огласи на kariera.it.mk