Е-Дневник – Упатство за родителите

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб, ИТ.МК, Совети

Деновиве забележавме поголем број на посети на текст стар 10 години, па прилично зачудени од каде толкав интерес за тој текст направивме мини истражување во кое ни се појасни дека добро рангираме (втор резултат) на Google за терминот “е-дневник” а воедно е и прво тримесечје на учебна година и дека од годинава, физичкиот дневник е укинат и целата евиденција за поведение, оценки и слично се остварува преку е-Дневник поставен на ednevnik.edu.mk.

Па така, поттикнати од големиот интерес на темава, направивме осврт на проектот е-Дневник, од гледна точка на наставниците, и како надоврзување, доставуваме упатство за користење за родителите.

Здраво родители…

Ако сте родител и го читате ова, претпоставуваме дека или завршивте со родителската средба, или пак сте во процес на присуствување деновиве. Но, дали знаевте дека детален увид за вашето дете можете да добиете и преку Е-Дневникот? Од комфорот на вашиот дом, можете да ги дознаете следниве работи:

 • Основни податоци за вашето дете,
 • Податоци за сите наставници во училиштето; кој – каде предава и која е нивната е-пошта,
 • Распоред на часови,
 • Домашна работа што ја даваат наставниците,
 • Преглед и опис на секој час што се има одржано (пример, можете да дознаете дека во вторник, по македонски, се работеле вежби за морфолошка класификација на зборовите),
 • Изостаноци,
 • Оценки и поведение,
 • Евидентен лист, со сите описни оценки по сите предмети.

Паралелно со ова, постои една услуга која, доколку се активира, преку СМС порака или имејл пошта се известува родителот за изостаноци и оценки.

Текстот што следи е целосно наменет за родителите кои сакаат да добијат пристап за сите овие услуги.

Како да добијам пристап до Е-Дневникот?

 • Класниот раководител мора да го внесе вашиот телефонски број и имејл адреса во електронскиот дневник. Штом се направи тоа, вие ќе добиете и-мејл во која се наоѓа и лозинката за најавување.
 • Посетете го следниот сајт: https://ednevnik.edu.mk
 • Во одделот Корисничко име внесете ја целата адреса, таа што сте ја дале на класниот раководител,
 • Во одделот Лозинка внесете ја лозинката која ја имате добиено во имејлот од Е-Дневникот,
 • Изберете јазик и учебна година и кликнете на копчето Најави се.
 • Од главната страна добивате увид во основните податоци за ученикот, кои, за потребата на овој туторијал и од безбедносни причини, се целосно отстранети. Под податоците гледате едно копче Прегледај извештај. Кликнете на него и ќе биде како да ви е отворена една страна за цела недела од книжниот дневник. Тука, можете да видите колку оправдани и неоправдани има ученикот, кои наставни содржини се обработувале неделата, кои се дежурните ученици. Не сте врзани само за таа недела, напротив, можете да проверите за која било недела од почетокот на училишната година.
 • Доколку кликнете во левиот горен агол, на копчето УЧИЛИШТЕ, па изберете Детали за наставници ќе добиете детална листа од сите наставници кои предаваат во целото училиште по сите предмети, заедно со тоа во кои паралелки предаваат и која е нивната е-пошта
 • Одделот ПАРАЛЕЛКА, открива детални извештаи и информации за планот според кој се изведува наставата, кој е распоредот на часовите, но и какви цели и домашна задаваат наставниците.
 • Во одделот со ИЗОСТАНОЦИ точно можете да видите ученикот колку оправдани и неоправдани изостаноци имал во сите месеци од учебната година, како и да ја прочитате причината за изостанокот, која се внесува од класниот раководител.
 • Во ОЦЕНКИ И ПОВЕДЕНИЕ точно можете да видите како е бројчано оценет ученикот по сите предмети, заедно со бројот на изостаноци и сите забелешки поврзани со оценката, кои се внесуваат од секој наставник посебно.

Последната категорија е исклучително важна за вас, особено доколку вашето дете е описно оценето. Преку ЕВИДЕНТЕН ЛИСТ доаѓате до две подкатегории. ПОСТИГНУВАЊА НА УЧЕНИКОТ ги прикажува сите описни оценки по сите предмети, заедно со поведението, за првиот период, полугодието, третиот период, и крајот на годината. Доколку кликнете на опцијата ЕВИДЕНТЕН ЛИСТ, ќе можете да го видите овој документ во неговата целосна форма, како што ви го врачува класниот раководител, потпишан од директорот.

Како да добивам известувања зa поведение и оценки на моето дете преку имејл и/ или СМС порака?

Како што напоменавме, класниот раководител на вашето дете потребно е да го внесе вашиот телефонски број и имејл во Е-Дневникот, но и да ја штиклира соодветната опција за активирање на оваа услуга. Многу родители не добиваат известувања затоа што класниот ги внесол податоците, но не ја активирал услугата. Доколку се сомневате дека нешто не е во ред, потребно е да пријавите кај класниот за да провери да не е погрешено нешто при внесување или пак не е активирана услугата.

Што доколку ме интересира уште нешто?

Ако нешто сакаме тоа е да одговориме на сите ваши прашања кои би можеле да ги имате! Слободно пишете нѝ во коментарите и очекувајте го нашиот одговор набргу… Во меѓувреме, би можеле да прочитате за нашиот реален поглед на проектот Е-дневник во секое училиште, десет години подоцна.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
76 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Маја Спасоска
Маја Спасоска
1 month ago

Pocituvani, Ve molam da ne prakjate povekje izvestuvanja na tel. br. 077568714 za ucenikot Davor Spasovski. Nemame nikakva vrska so ucenikot. Vi blagodaram

fjosa
fjosa
1 month ago

pocituvani ve molam da ne pratete vise poraka na broj 070914926 ajla jusufi jas nemam nikalva vrska so ucenikot

Maja
Maja
2 months ago

Pocituvani, Ve molam da ne prakjate povekje izvestuvanja na tel. br. 077568714 za ucenikot Davor Spasovski. Nemame nikakva vrska so ucenikot. Vi blagodaram

Slobodan Ivanov
Slobodan Ivanov
4 months ago

Pocituvani, Ve molam da ne prakjate povekje izvestuvanja na tel. br. 070341057 za ucenikot Borjan Jordanov. Nemame nikakva vrska so ucenikot. Vi blagodaram

Мартин Јованчевски
Editor

Здраво Слободан, се надеваме дека сте добро. Жал ни е што имате проблеми со едневникот. Ние сме само портал кој информира читатели на оваа тематика, немаме ништо со Министерството за Образование и нивниот проект Е-Дневник. Би Ве советувале да ги контактирате одговорните на [email protected]. Со почит,

trackback

[…] 1: Е-Дневник – Упатство за родителите2: Топ 10 .мк жени во ИТ индустријата во 20223: Што се случи со Yahoo? […]

Stojce
Stojce
6 months ago

Zdravo , kako moze so istiot mail da se nsjavam vo E- dnevnikot i za vtoroto dete .

Мартин Јованчевски
Editor
Reply to  Stojce

Здраво, за многу родители не е можно со еден мејл да се води евиденција за две деца. Доколку ја немате опцијата да го одберете детето за кое сакате да извршите увид, потребно е да замолите еден од класните да внесе Ваш друг и-мејл, и со еден мејл за едното дете, а со друг – за другото. За жал, ова е далеку од идеално решение, но е еден од најлесните начини за решавање на проблемот. Поздрав

Афродита
Афродита
6 months ago

Здраво…како можам да го дознаам e mailot на детето со кое е најавено во електронскиот дневник…професорката појма нема…каде можам да се обратам…

Мартин Јованчевски
Editor

Здраво Афродита, она што треба да и кажете на професорката е следново:

 1. Да се логира на е-дневник
 2. Преку горната лента да го најде јазичето РОДИТЕЛИ
 3. Да го избере оделението на кое е класна
 4. Од тука има увид за и-мејл за секој родител како и оставениот телефонски број
 5. Може да прави секакви промени, односно да менува мејлови, броеви и слично

Се надеваме дека Ви помогнавме. Ако и ова не помогне, замолете ја професорката да не контактира на [email protected] и ќе се потрудиме директно да и помогнеме

trackback

[…] Е-Дневник – Упатство за родителите […]

Natasha
Natasha
1 year ago

Kako moze da promenam email adresa za povtorno da se registriram vo ednevnik.

Ivana
Ivana
9 months ago
Reply to  Natasha

Потребно е да се обратите до класниот раководител на паралелката за да ја промени мејл адресата или до ЕСАРУ администраторот на училиштето

Ana Vulovska
1 year ago

Kako mozam da ja promenam imail adresata i lozinkata i da se registriram povtorno vo e dnevnik

Мартин Јованчевски
Editor
Reply to  Ana Vulovska

Здраво Ана, се извинуваме за доцниот одговор. Доколку и понатаму имате проблеми, пошете ни на [email protected] и ќе се потрудиме да Ви помогнеме

jusufuseinov@hotmail.com
1 year ago

здраво мозам ли да на правам електроски невник

Orhidea Naceva
Orhidea Naceva
1 year ago

Kako moze da ja promenam imail adresata I lozinkata I povtorno da se registry ram vo e dnevnikot

Dijana
Dijana
1 year ago

Zdravo, ednoto dete mi treto oddelenie i za nego mozam da pregleduvam vo elektronskiot dnevnik, no ne i za drugoto dete koe e prvo oddelenie. Za nego nema podatoci. Ucitelkata vika deka za prvooddelenci ne mozelo da se gleda vo e-dnevnikot iako taa koristi e-dnevnik. Zosto e toa taka??

Ilija
Ilija
1 year ago

Deteto mi e sredni shkolko vo veles a na e-dnevnik se vodi kako 9 oddelenie obavestena klasnata .Ona vika ministerstvito trebalo da promeni

Мартин Јованчевски
Editor
Reply to  Ilija

Здраво Илија, се извинуваме за доцниот одговор. Класната е таа што ги менува податоците. Таа треба:

 1. Да се логира на е-дневник
 2. Преку горната лента да го најде јазичето РОДИТЕЛИ
 3. Да го избере оделението на кое е класна
 4. Од тука има увид за и-мејл за секој родител како и оставениот телефонски број
 5. Може да прави секакви промени, односно да менува мејлови, броеви и слично
Julijana
Julijana
1 year ago

Zdravo kako moze da se najavam na e dnevnik za da potpisam evidentan list bidejki i vtoroto dete mi e na ista email adresa

Julijana
Julijana
1 year ago

Zdravo

Данче Наумоска
Данче Наумоска
1 year ago

Почитувани,
Би сакала да ве известам дека добивам СМС пораки од ednevnik.
Проблемот е што јас немам ученик за такво известување.
Класните раководители би требало да си ги проверат телефонските броеви од родителите.
Според пораките , убидов дека се работи за дете со лош успех.,и на овој начин избегнува одговорност.
Ве молам корегирајте го проблемот.

Lulzim
Lulzim
1 year ago

Pozdrav.Za edniot sin sto e vo gimnazija gi imam podatocite vo e dnevnik za vtoriot sto e vo VI odelenie nemam podatoci vo e dnevnik a sms poraki mi stignuvat

Sanja
Sanja
1 year ago

Zdravo. Sinot e prvo oddelenie i nikako ne mozeme da dobieme lozinka, probavme od dva mail-ovi. Kako moze da se sredi ovoj problem? Pisavme i na [email protected], no nemame odgovor.

Е-Дневник
10 months ago
Reply to  Sanja

Обратете се до раководителот на паралелка на вашето дете

Kame
Kame
1 year ago

Zdravo jas sakam da prasam kako da dobijam e mail I korisnicko bidejki nemozam da se najavam I kl rakovoditel ne znaeme so koja lozinka

Ленче
Ленче
1 year ago

Здраво. 5 години се најавувам со мојата е-маил адреса. Сега оваа година пробувам да се најавам, ми кажува непостоечко корисничко име. Каде да се обратам?

Mihaela Dimitrievska
Mihaela Dimitrievska
1 year ago

Dimitar Miladinov

Katerina
Katerina
1 year ago

Kako mozam da smenam lozinka veke dobienata pregolema i dosta nejasna

Јован
1 year ago

Како можи да се најавам

Radovan
Radovan
1 year ago

Pocituvani, veke 3 godini se obiduvame so “klasnite” da gi promenime gresnite podatoci za ucenik registriran vo ednevnik. Stanuva zbor za: Tatkovo ime; Adresa; Telefon

Amar
Amar
1 year ago

00

tijana
tijana
2 years ago

Pocituvani, ne se sekavam na lozinkata za najava na e dnevnik a koga ke kliknam na zaboravena lozinka I ja vnesam mail adresata pokazuva nepostoecki mail. Kako moze da go otstranime problemot?telefonski mi stignuvaat sms ..

0

 Reply

Марија Додевска
Марија Додевска
2 years ago

Почитувани, како се врши промена на адреса во е-дневник. Преселени сме веќе некое време и сакаме точни податоци.

Blagica Jakimova
Blagica Jakimova
2 years ago

Pocituvani, ne se sekavam na lozinkata za najava na e dnevnik a koga ke kliknam na zaboravena lozinka I ja vnesam mail adresata ne stignuva nisto na istata. Kako moze da go otstranime problemot?

Вера
Вера
2 years ago

Ми стигаат пораки за друго дете, Ве молам да се избрише мојот број од систем!

Amina
Amina
2 years ago

Amina iljazi

Emilija Dimic
Emilija Dimic
2 years ago

Izvinete mene veke eden period mi stigaat sms poraki od e dnevnik za dete koe ne go poznavam. Vprocem moeto dete e malo i seuste e vo gradinka.
Kako da me trgnat od evidencija za toa dete?
Blagodaram

Гордана
Гордана
2 years ago

Имам проблем да пристапам на страната каде треба да се најавам. Воопшто не ми ја вчитува страницата главна, туку ми ја дава следната порака:

Error 1020 Ray ID: 6d64ce9e9db49013 • 2022-01-31 17:54:46 UTC
Access deniedWhat happened?This website is using a security service to protect itself from online attacks.
Cloudflare Ray ID: 6d64ce9e9db49013 • Your IP: 188.117.213.178 • Performance & security by Cloudflare

Се обидов преку три различни браузери. Претходно не сум имала ваков проблем.Ве молам за помош

Сузана Стојанова
Сузана Стојанова
2 years ago

Почитувани,дали може исто корисничко име да се користи за две деца или треба да бидат различни.Имам проблем,неможам да се најавам за второто дете бидејки го имам дадено истото корисничко име претпоставувам.На секоја лозинка ми го уклучува првото дете.Поздрав

Гордана
Гордана
2 years ago

Моето искуство е дека, да….децата се врзани со истото ваше корисничко име

Јулијана
Јулијана
2 years ago

Почитувани,никако не можам да се најавам,при секој обид пишува серверска грешка?

Гордана
Гордана
2 years ago

Дали оваа порака ја добивате? Error 1020 Ray ID: 6d64ce9e9db49013 • 2022-01-31 17:54:46 UTC
Access deniedWhat happened?This website is using a security service to protect itself from online attacks.
Cloudflare Ray ID: 6d64ce9e9db49013 • Your IP: 188.117.213.178 • Performance & security by Cloudflare

Јулијана
Јулијана
2 years ago
Reply to  Гордана

Ne,samo serverska greska.Nikakva poraka

ViktorijaP
ViktorijaP
2 years ago

Pocituvani nikako ne mozam da se najavam zada potpisam ,celo vreme pisuva deka e greska adresata .Kako da go otstranime problemot

Maja
Maja
1 year ago
Reply to  ViktorijaP

I jas nemozam nikako da se najavam samo poraki na tel mi stigaat

Sanja
Sanja
1 year ago
Reply to  Maja

Jas preku zaboravena lozinka, na kraj, uspeav. Eve sega i od e dnevnik mi pratija mail ama jas vekje sum najavena. Ova e porakata od niv – Ве молиме побарајте од класниот раководител на паралелката да ги ажурира вашите податоци во Е-Дневник и да ја внесе вашата маил адреса во полето за родители.

Поздрав,
Тим за поддршка на Е-Дневник

Dusica
Dusica
2 years ago

Pocituvani nikako nemozam da se najavam na e dnevnik za da potpisam, pri nekoli obidi i restartiranja na lozinkata celo vreme mi pisuva deka adresata e greska i nevalidna. Kako da go otklonam problemot?

Татјана Велкова
Татјана Велкова
2 years ago

Почитувани,
Родителот на Нина Пантиќ од
О. О. У. “ХРИСТИЈАН ТОДОРОВСКИ КАРПОШ”ОД СКОПЈЕ никако неможат да се најават. Нон стоп прават обиди, но тие се безуспешни. Неколку пати е сменета лозинката и никако неможе да влезат во е – дневникот. А сега веќе не им го дава ни прозорчето да може да го внесат корисничкото име и лозинката.
Ве молам за проверка и насока од ваша страна
Однапред Ви благодарам

Majka
Majka
2 years ago

Našata klasna vo Kiril Pejčinovik, Skopje, ni kaža da ne otvara nalozi taa, tuku nekoja ‘služba’, do koja taa pratila mejl, no ništo. Do kogo da se obratime da ni se otvorat nalozite, bidejki decata ni se 6.oddelenie veke, što znači da nemame nalozi veke šesta godina?

Zeko
2 years ago

071772179

Drita
Drita
2 years ago
Deni
Deni
2 years ago

Zdravo nikako nemozeme da se najavime i da potpiseme elektronski celo vreme problemi so najava ima .Adminot na stranava da objasni kako da go trgneme problemot….. Sho ubo si bese na vremeto kniski i tolku hahahah

Сашо Ајтовски
Сашо Ајтовски
2 years ago

Поздрав, кај мене се јавува проблем во конекцијата со е дневникот.Имено на мојата е маил адреса се запишани двете деца од кои керката е веке 3 години студент а сеуште се води во е дневникот.Кога ке се конектирам се појавуваат нејзините податоци..За синот кој е седмо одделение нема податоци, а сепак добивам смс пораки за неговиот успех и поведение.

Milica
Milica
2 years ago

Zdravo,ako imame dadeno email koj ne go koristime i sme go zaboravile?ne mozeme nikako sa se logirame

Cena
Cena
2 years ago

Од 20.09 добивам смс пораки за ученик Естира Амедоска по грешка. Може ли некој да ги стопира овие пораки и да ги насочи на вистинското место каде што треба да бидат испратени. Веројатно е впишан погрешен број на телефон.

Igor
Igor
2 years ago

Zdravo, kako da se logiram na ednevnik bidejki pri upis vo sistemot sum vnesen samo so telefonski broj i site izvestuvanja mi stigaat samo vo poraka.

Мартин Јованчевски
Editor
Reply to  Igor

Здраво Игор, мора да му го дадете вашиот имејл на класниот раководител и да го замолите да ве внесе во системот и да ја штиклира опцијата за добивање известувања преку имејл. Штом го направи тоа, ќе можете и така да бидете известувани! Поздрав!

Soni
Soni
2 years ago

Кога ќе се логирам на е-дневник ми прикажува само едно дете. А и за двете деца ја имам оставено истата е-маил адреса. Не помага „заборавена лозинка“ бидејќи јас успешно се логирам, но ми листа податоци само за едно дете. Мартин, решение?

Мартин Јованчевски
Editor
Reply to  Soni

Здраво Сони! Проблемот е во начинот на кој е осмислен целиот систем. Теоретски тој еден имејл треба да Ви дозволи да „скокате“ од едно на друго дете преку паѓачкото мени кое се наоѓа на горната, десна страна (каде што е името на едниот ученик). Во пракса тоа не е така. Или еден од класните не ја внесол и-мејл адресата или системот не ги препознава и двете деца под тој еден имејл. Она што би можеле да направите е следново:

 1. Проверете дали истиот имејл е оставен од класните раководители и за двете деца во системот на Е-дневник.
 2. Дадете за едно дете еден и-мејл, а за друго дете – друг имејл и тогаш ќе се реши проблемот, но ќе мора со различни мејлови да влегувате во дневникот.
 3. Последна алтернатива е да пробате да им пишете на поддршката и тие рачно да ги ги постават и двете деца под тој имејл. [email protected]

Со почит,

Last edited 2 years ago by Мартин Јованчевски
Soni
Soni
2 years ago

Фала. Опцијата 2 беше наједноставното решение во моментот.

trackback

[…] деталните можности на Е-дневникот пишувавме нашироко тука, а, овој пат би сакале да се фокусираме само на […]

Елена
Елена
2 years ago

Здраво,
Како може да се провери кој мејл е оставен за влез во електронскиот дневник? (освен кај наставникот)
Благодарам.

Мартин Јованчевски
Editor
Reply to  Елена

Здраво Елена, ако сакате да пробате кој мејл го имате оставено, но да го заобиколите класниот раководител, би можеле да го направите следново: На https://ednevnik.edu.mk/ кликнете на опцијата „ја заборавив лозинката“. Потоа, во новото поле внесете го имејлот кој мислите дека би можел да е и кликнете на прати. Доколку е тој имејл ќе добиете информации за промена на лозинката. Доколку не добиете на тој, тогаш внесете некој друг имејл. Класниот раководител може да провери и да ви каже кој е мејлот за една минута, но доколку не сакате да го прашате, или можете да пробате вака да експериментирате или да ги контактирате на [email protected] и да ги замолите тие да ви ја пронајдат саканата информација. Со почит

Венета Илиева
Венета Илиева
2 years ago

Здраво,
Кај мене се јави проблем,бидејќи имам две деца. Најавена сум со различни мејл адреси,но прво се отвараше само на едното дете,потоа преку друг мејл се најавив за другото,но сега ми се отвара е- дневникот само на последно најавеното и преку двете кориснички имиња. Пробав со полето УЛОГА,но не ми дава опција да додадеме друго име на ученик.
Какви можности ми остануваат за да имам евиденција до е-дневникот и на двете деца?

Мартин Јованчевски
Editor

Здраво Венета. Се зависи кога сте последен увид имале за двете деца различно и дали, во меѓувреме, сте дале еден ист имејл и на двата класни раководители (или на еден класен, доколку децата се во исто одделение). Би ве советувале, да го замолите класниот да провери во системот дали и понатаму се е во ред во датабазата со имејлови и за двете деца. Доколку класниот направил се како што треба, а и понатаму имате проблем, тогаш се работи за технички проблем кој тој или вие треба да го пријавите на [email protected]


Bebce
Bebce
2 years ago

Imam tri deca,ucenici,no imam pristam vo e-dnevnik samo za edno dete,a za drugite dve nemam pristap,me interesira sto bi mozelo da bide problemot iako klasnite rakovoditeli se obiduvaat toa da go resat no bezuspesno

Мартин Јованчевски
Editor
Reply to  Bebce

Здраво Бебче! Како едно решение кое обично се прави е за секое дете да се внесе различен имејл. Тоа би значело за три деца да имате дадено на класните три различни имејл адреси. Далеку од практично, разбираме, но друга опција би било директно да ја контактирате поддршката на [email protected]