Претставен е-Дневник, алатка за родителите да ги следат оценките на децата

во ИТ.МК

Овој текст е стар 10 години.

За инструкции за регистрација и користење на е-Дневник за родители: Е-Дневник – Упатство за родителите

За последни информации поврзани со е-дневникот: Реален поглед на проектот Е-дневник во секое училиште, десет години подоцна

„Е-дневникот ја користи базата на податоци од ЕМИС (англ. Education Management Information System) кој е систем за собирање, обработка, проверка и презентирање на податоци што се важни за образовниот процес во основното и средното образование во Република Македонија. Имплементацијата на ЕМИС системот вклучуваше и обука на двајца администратори од секое училиште во Република Македонија кои се задолжени за внесe на податоците во системот.“

За да се логираат родителите на еДневник.mon.gov.mk е потребно да:

  • Доставете му имејл на класниот раководител
  • Класниот раководител ќе ја креира Вашата корисничка сметка
  • Проверете го Вашиот имејл, испратен ви имејл со вештачки генерирана лозинка.
  • Најавете се на Е-Дневникот со вашиот имејл како корисничко име и лозинката која ја добивте.

Повеќе детали за еDnevnik.mon.gov.mk ќе најдете на сајтот кој изобилува со информации и видео упатства за користење на сервисот.

Има забуна, постојат два е-Дневника

Со претставувањето на е-Дневник, се појави и мала забуна. Имено, постои e-dnevnik.com.mk веб сајт кој не е проект на Министерството за образование, кој што има исти принцип на работа, и е приватен проект за чии услуги се плаќа.

Забуната настана поради лесниот домен, ednevnik.com.mk е полесен за памтење од ednevnik.mon.gov.mk, па некои блогови и твитерџии станаа критични кон МОН заради фактот што e-dnevnik.com.mk наплаќа за услугата по 250 денари. Интересно после линканиот блог пост, е тргната жиро сметката од сајтот, како и линкот до писмо, но благодарение на Google Cache можете да се види како тоа изгледаше. Од е-dnevnik.com.mk велат дека ја тргнале жиро сметката за да нема забуна со електронскиот дневник на МОН.

Во секој случај бесплатниот електронски дневник, тој на МОН, е eDnevnik.mon.gov.mk.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
26 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Претставен е-Дневник, алатка за родителите да ги … – IT.… […]

trackback

[…] 2. Претставен е-Дневник, алатка за родителите да ги … – … […]

Sumeja
Sumeja
8 months ago

?

Slagjana
8 months ago

Slagjana123

Sabina
Sabina
8 months ago

Za 6 odelenije

trackback

[…] забележавме поголем број на посети на текст стар 10 години, па прилично зачудени направивме мини истражување од […]

trackback

[…] години како функционира е-дневникот на Министерство за образование низ сите училишта во […]

Emrush
Emrush
8 years ago

e-dnevnik aplikacija za android telefoni https://play.google.com/store/apps/details?id=com

gabi
gabi
9 years ago

zosto ne dadoa lozinka
:D

neki
neki
11 years ago

na den 29-03-2011 ne rbotese deneska pak ne raboti 01-04-2011 sto e broblemot.

speci
speci
11 years ago

Ако професорите се навистина професори, нека покажат малце од својот карактер и нека седнат да ги научат работите малце од малце како одат.На учениците им е здосадено да слушаат како некој монотоно зборува 45минути, кога знаат дека има 10 пати поинтересни методи на едукација од тоа. Многу од професорите исто така покажуваат одбивност спрема компјутерите и на нив гледаат со презир, не сфаќајки дека компјутерите имаат огромен потенцијал да станат незаменлива алатка во процесот на едукација..

daci
daci
11 years ago

Mnogu neprofesionalno izraboteno ,Ministerstvo za Obrazovanie i Nauka da koristi Word Press toa e nezamislivo , potoa ke kazat deka ovoj proekt cinel neznam kolku iljadi evra sto e apsurdno.
Pa ne se dobrotvorna organizacija koja nema sredstva za da obezbedi svoja platforma ,ministerstvo e neka se pogrizat za da im se izraboti asalen sajt.
Druga rabota e sto tehnickite ucilista mozno e da go otfrlat ovoj dnevnik bidejki poveketo od niv imaat sopstveni dnevnici so godini nanazad.Na pr moeto uciliste ima Elektronski Dnevnik preku 4 godini ,koi samite go imaat izraboteno samo sto nema web interface .

andry
andry
11 years ago
Reply to  daci

Word Press????
Vidi podobro ziti tebe

Невен Пејков
Невен Пејков
11 years ago
Невен Пејков
Невен Пејков
11 years ago

bashka za wp frontendot karajte toj sto go pravel templateto… backendot e po se izgleda java tapestry proekt pa edino ako ima ke ima csrf od strana na aplikacijata. tolku vo taa nasoka :)

Невен Пејков
Невен Пејков
11 years ago

ajde prvo neka funkcionira, pa posle neka mu ja mislat za bezbednost … https ne igra nekoja golema uloga vo zastitata i bezbednosta. da od snifanje mozebi ke se spasat nekoi korisnici, a drugite propusti i problemi si se problemi … i ne zavisat od https … pozdrav do security entuzijastite

@Goth_Fifty
11 years ago

остајте ги децата да дишат, да се смеат, да играт на улица :)))))) наредно шо очекувам сите Borg Македонци да станеме….. ова школово го направија мислиш после 8 одделение директно у Наса ќе ги праќаат децата, а загрижените ми родители ќе грицкаат нокти додека се лоадира сајтот со е-досието ххахаха

Zlatko Moskov
Zlatko Moskov
11 years ago
Reply to  @Goth_Fifty

a pak zoshto i da ne gi prakaat direkno u NASA? neli toa e celta na uchilishteto, deteto da uchi, a ne da odi tamu i da pravi gluposti,ili da bega od chasovi za da se pokaze pred drugarite i devojkite/. go opravduvam proektot, mora da se ima kontrola za da ima rezultati, site sme bile uchenici i znaete sho se li ne se pravi po nashive uchilishta, a site od vas znaet sho znachi uchilishte! Mesto kade shto deteto se uchi i od nego da stane neshto ponataka vo zivotot a ne da bide bandit, li taxi shofer, ili da kopa po nekoja niva. pozdrav

badc0re
badc0re
11 years ago
Душко Јовановски
Душко Јовановски
11 years ago

Благодарност за пријавените пропусти, истите се поправени.

Следната недела имплементираме и https на ednevnik.mon.gov.mk

azder
azder
11 years ago

Мислам дека има над пет електронски дневници што се појавиле низ годиниве. Би требало некој да запраша и напише зошто толку многу се започнати и зошто после презентирањето и галамата сето тоа замира.

ace
ace
11 years ago

секоја чест за проектот ама треба да помини време за да се видат резултатите.
1) како прво обичен xss напад има на страницата
2) има многу професори кои се стари и кога ќе пишуваат лозинки ги пишуваат сите да ги видат :) па ке се најдат некој " хакери " и ке пробваат да прат глупости
3 ) Seavus е фирма и колку што гледам одлично е реализирано, а за заштитата мислам дека е на солидно ниво. прво што забележав е https протоколот, а на оваа другата страница нема
4) Кога се внесуваа податоците во ЕМИС системот имав можност да помогнам во внесувањето. страницата за ЕМИС системот е премногу неогранизиран, никаква навигација , можеби беше бавна бавна бидејќи тогаш сите училишта во македонија ги внесуваја податоците, но сепак една таква страница не смее да биде нестабилна и да има такви пропусти, навигација 0, дизајнот не е толку многу важен може да се прогледа низ прсти.

бандит
бандит
11 years ago

Инаку Карпош пак , користи Seavus платформа (заедно со Центар) на https://ednevnik.seavus.com/

badc0re
badc0re
11 years ago

безбедност поимот не постои кај нас. :D

darknessn1k0!a
darknessn1k0!a
11 years ago

http://zero-one-sec.blogspot.com/2011/02/ednevnik
Големи проекти слаба безбедност.

whoeverest
whoeverest
11 years ago
Reply to  darknessn1k0!a

Ги информирав за ранливоста преку нивната форма. Можда ќе види некој што разбира што е ХЅЅ па ќе поправи. Страшно.