Time.mk ја отвори архивата на македонските медиуми од 2000 до 2012 година

во ИТ.МК

Time.mk, најпосетуваниот македонски веб агрегатор на вести, од денес во функција ја пушта својата нова опција преку која ќе може посетителите да ја пребаруваат архивата на македонските медиуми. Архивата на македонските онлајн медиуми е достапна преку time.mk/arhiva/.

Откако ќе го впишете вашиот клучен збор за пребарување, ќе бидете пренасочени на страница која ги содржи сите вести поврзани со тој клучен збор, а истите можете да ги филтрирате според извор и период. Резултатите можете да ги сортирате временски, односно од најскоро објавени до најстари, или обратно. Исто така, на таа страница можете да го видите и бројот на агрегирани вести од дел од медиумите во Македонија, како и од која година датираат нивните статии.

Уште еден начин на кој можете да пребарувате содржина е со графички приказ, преку кој можете да видите точно колку вести поврзани со вашиот термин се објавени на одреден ден и брзо да пристапите до сите статии објавени од тој ден.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
7 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Дарко
Дарко
10 years ago

Еве една многу постара архива на македонски написи од NewYorkTimes. http://bit.ly/QLFTnR

Сајбер Трајан
Сајбер Трајан
10 years ago

@МкРобот браво за идејата и реализацијата!

Имате некој проблем со датумите, вести од 2006-та ми ги дава како од 2002-ра. Тоа ми е првиот впечаток. Се надевам нема други проблеми, а овој ќе се најде начин да биде исправен!

Дали тиме.мк има копија кај себе од архивираните текстови? Би било добро да има, ама се плашам дека е дозволено…

Сајбер Трајан
Сајбер Трајан
10 years ago

Уште еден проблем: ми дава да листам само 15 пати по 10 страни, што е доста помалку од вкупниот број на резултати (над 2000) што го добивам со едно пребарување

Далибор
Далибор
10 years ago

На мене вест од 2006 ми ја прикажа како од 2000 година да е .

Петар К
Петар К
10 years ago

Игор, имам јас од Најди нешто од првобитниот сајт на Шпиц. Но мислам дека после нешто изменија и не сум сигурен дека воопшто постоеше архива… Петар

Бранко Героски
Бранко Героски
10 years ago

Зошто ја нема архивата на „Шпиц“?

@mkrobot
10 years ago

zatoa sto sajtot na spic [spic.com.mk] ne raboti, pratete ni gi tekstovite, so zadovolstvo kje go dodademe.