Стартува веб дизајн предизвикот на IT.com.mk и Мк Хост

Avatar img-thumbnail img-circle

во Блог

Победникот ќе ја добие книгата Smashing Book + 1 година 5.000 MB хостинг од Мк Хост + IT.com.mk маица.
Второто место ќе добие IT.com.mk маица + .mk домен + 500 МБ хостинг.
Третото место ќе добие IT.com.mk + Мк Хост маица.

Првата фаза од натпреварот е постирањето на вашиот веб дизајн. Moже да биде веќе постоечка веб сајт или скица на веб сајт. Скицата треба да има барем уште една две страни покрај почетната. Скицата треба да биде реална и практична, да не е сф дизајн. Добро е со скицата да има и кратко објаснување за функционалност на веб сајтот. Секој дизајнер може да прати само една дело, односно слики од делото,  по можност линк или кратко објаснување за функционалноста на скиците.

Вашите дела можете да ги постирате во следнава тема на форумот. Рокот за постирање е до 15 јуни.

Потоа од 15 до 30 јуни следи гласањето. Најдобриот веб дизајн ќе биде одберен според гласови од членовите на форумот и според жирито  (жирито е составено од администрацијата на IT.com.mk).

При оценувањето ќе се гледа оригиналноста, естетиката како и практичноста на сајтот. Сајтот мора да има интеракција со друштвените мрежи.

По гласањето ќе следи и прогласувањето на најдобриот дизајн.

*Сите дизајнери си го задржуваат правото на својот дизајн. IT.com.mk ќе ги објави само сликите oд дизајните на својот портал и на Facebook профилот со цел да ги промовира и објави резултатите од натпреварувањето.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
19 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Коста
Коста
12 years ago

Се учествува само како физичко лице или може како компанија?

Damjan Arsovski
12 years ago
Reply to  Коста

Може и како компанија.

Филип
Филип
12 years ago

Супер ви е натпреварувањево ама сепак мислам дека треба да има барем 2 категории.
И тоа една категорија чист дизајн HTML,JavaScript и др.
А пак другата категорија да подразбира дизајнирање на тема во WordPress ili Joomla како најпопуларни CMS Sistemi.
(Тие што ќе изберат да прават тема во накоj CMS нека направат свој дизајн а некој како што напомна само промени текстови овооно и крај) се приметува….
Нека победи најдобриот …..

Дечки со среќа ова е мојот предлог мислам дека би било пофино .

@ViktrArs
12 years ago
Reply to  Филип

Тnx за идејата. :) Сега сакаме да видиме разно-разно идеи од дизајнери, но можеби во иднина ќе има посфецифични натпревари.

@goranmitev
12 years ago

Мене ова повеќе ми личи на натпревар за откривање на млади таленти. Мислам дека добрите дизајнери нема да видат предизвик во ова, особено што и наградите не се нешто привлечни.

@ViktrArs
12 years ago
Reply to  @goranmitev

O'cmon не се работи само за наградите. Секој дизајнер сака да си ги покаже вештините. Да, можеби ова е за младите таленти, но и секој друг дизајнер е поканет. Одлична прилика да се запознаеме со дизајнерите.

@AlexForce
12 years ago

Ме интересира истото што и Дарко – дали може да да се пријави сајт со адаптација на постоечка тема?
Исто така, дали дизајнот мора да е за МК сајт, или важно е само делото да е на МК дизајнер?

Митре
Митре
12 years ago
Reply to  @AlexForce

абе ти што сакаш ти темата нивна само твој текст ? ( и се нарекуваш дизајнер) цццц

Damjan Arsovski
12 years ago
Reply to  @AlexForce

Делото да е на дизајнерот кој го пријавува за свое.. Значи да, се бараат македонските дизајнери да пријават свои дела, немора да се .мк сајтови.

Митре
Митре
12 years ago

Абе ако направам нешто како Гугл слично ке добијам 1 место?

@drown
12 years ago
Reply to  Митре

Абе пробај.

Митре
Митре
12 years ago
Reply to  @drown

абе сигурно можам да направам D

Damjan Arsovski
12 years ago
Reply to  Митре

Честито прво место тогаш. :))

Митре
Митре
12 years ago

а ти си некој од жирито или така трескаш?

Darko Buldioski
12 years ago

А адаптација на постоечка тема/дизајн се брои? :) Мислам дека треба некако подетално да го прецизирате и тоа…

Damjan Arsovski
12 years ago

Дарко, се бара оргинален дизајн. Може да биде базиран на која сака тема, но мора да биде оргинален барем во поглед на дизајнот. :)

Darko Buldioski
12 years ago

Фала за одговорот ;)

Guest
Guest
12 years ago

Не е добро објаснетно нешто тука што конкретно се бара.
Дизајн на постоечка скрипта (како WordPress), Дизајн и сопстевено кодирање на скрипта или само дизајн т.е PSD ?

Viktr Ars
12 years ago
Reply to  Guest

Сакаме само добар, убав, интересен и функционален дизајн. Останатото е на дизајнерите.