Google воведе енкриптирано пребарување

во Веб

Secure Sockets Layer (SSL) конекциjata, препознатливи по httpS во адресата, ги шифрира термините што ги пребарувате и резултатите кои ги добивате, и со тоа ве заштитува да бидете следени од други сајтови/ботови/провајдери. Ваквото енкриптирање се користи и во онлајн банкарството и сајтови за е-трговија.

„Кога ќе пребарувате на https://www.google.com, се креира шифрирана конекција меѓу вашиот прелистувач и Google. Овој безбеден канал помага да се заштитат термините кои ги пребарувате и резултатите за да не бидат пресретнати од трети странки на вашата мрежа. Овој сервис вклучува модифицирано лого за да ви помогне да се препознае дека сурфате користејќи SSL и дека тоа може да донесе поинакви резултати, но како и секогаш не заборавајте да го побарате барот со https адреси и индикаторот за катанец на вашиот прелистувач.“ пишува Google во блог пост.

Сервисот, како што кажа Google и моментално е во бета тест фаза, па се приметени неколку грешки т.е понекогаш не префрлува на Https адреси. Исто така безбедното пребарување е достапно само на google.com, не и на локалните пребарувачи, пример google.mk.

Google и понатаму ќе продолжи да собира одредени информации за подобрување за да „се подобрат резултатите и да понуди подобра услуга. SSL пребарувањето ќе ги крие информациите само за трети странки кои ги бараат.“ вели интернет пребарувачот.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Darko Buldioski
11 years ago

Дали е ова доволна заштита од државава наша која планира без налог да следи цела електронска комуникација?

@ViktrArs
11 years ago

хехе Google ќе ни ја чува приватноста. шала на страна некому ќе му се најде ова.

види ги сите огласи на kariera.it.mk