Српската влада инвестира 35 милиони евра за локални стартапи

во Свет

Србија наскоро ќе престави стартап програма за поддршка на младите компании и претприемништво во земјата, со фонд од 35 милиони евра, најави министерот за економија Саше Радуловиќ на Belgrade Venture Forum. Парите ќе им бидат распределени на инвестиционите фондови и акселератори на стартапи. Како што пишува Startit.rs, ова е втора програма од српските власти за поддршка на локалната стартап сцена. Првата програма беше стартувана пред скоро една година и преку неа беа доделувани грантови до 25.000 евра за стартапи.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk