Среќно смајли за добра администрација, тажно за лоша

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Се чини популнување на формулари и нивно читање не функционираше како што треба. Можеби со технологијата ќе го реши проблемот. Министерството за информатичко општество тестира урад со кој граѓаните ќе можат да ја оценат работа на државната администрација коритејќи смајли икони и притискајќи зелено, жолто и црвено копче зависно од квалитетот на услугата.

Со новиот проект МИО има за цел да овозможи ефикасно и лесно оценување на администрацијата на лице место, односно да одбележи кои службеници си ја завршуваат работата како што треба и се услужни кон граѓаните, а кои не.

Сега за сега, ваквото оценување е во тест фаза. Ова е пилот проект кој е поставен низ 60 административни шалтери низ Македонија. Во Скопје има 14 во Фондот за здравствено осигурување. Доколку се покаже успешен, ваквите уреди со среќно, рамнодушно и тажно смајли ќе продолжат да се користат за оценување на администрацијата.

Get Adobe Flash PlayerСтани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments