Што е АКТА? (.мк видео)

во ИТ.ЕУ, ИТ.МК

За ACTA се зборува многу во последниве денови. Но ACTA, трговски договор потпишан од 22 европски земји, ЕУ, САД и други, е наменет да ги заштите авторските права, предизвика несогласувања меѓу потписниците и протести.

Доколку се прашувате зошто АCTA е важна и зошто (не) е потребна, погледнете го ова видео за ACTA кое сега е со македонски наратив.

АCTA не е потпишана од Македонија, и најверојатно нема да помине во Европскиот парламент и нема да биде прифатена во својата моментална форма. Но, тоа не значи дека во иднина нема да има уште вакви закони. Дури и во Македонија.

[youtube]b3ZEfLS2ZZ8[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
mreza
mreza
10 years ago

Polnete gi hard diskovite, simnivajte od internet dodeka mozete :)

@Spondiloza
10 years ago

Зашто само твитер акаунти? Па јас немам твитер :)