Roads.org.mk со видео во живо ќе ве информира за гужвата на патарините и граничните премини

Avatar img-thumbnail img-circle

во Мора да прочиташ

Сега ќе може да ги гледате патарините и граничните премини во живо преку Интернет. Идејата за видео стримовите на новиот сајт на Јавното претпријатие за државни патишта е дека возачите ќе можат да се информираат за тековната густина на сообраќајот, и соодветно да си го испланираат патувањето. Но, овие стримови за жал не работат на мобилните платформи iOS и Android, па тоа што имате преглед од дома додека сте одалечени 30-тина минути или неколку часа од патарините или граничните премини не е баш практично решение. Земајќи во обзир дека на патиштата има и бесплатни Wi-Fi зони и 3G покриеност, можеби е подобро да се направи мобилна апликација. (Видеото може да го гледате и преку Android со MX Player, фала до Горјан за линкот)

Сепак овие камери се поставени за поголема транспарентнoст во работењето и преглед на состојбата на патиштата, и, како што вели Jавното претпријате за патиша, се дел од модернизирање на наплатните рампи со изолирање на ловековиот фактор.

„Очекуваме некаде во април, мај, да имаме склучено договор со компанија која ќе направи целосна модернизација на патарините на Коридорот 10. Модернизацијата и на патарините на Коридорот 8 се предмет на концесија, односно концесионерот ќе треба да инвестира во модернизација по истиот терк како што е на Коридорот 10“, вели министерот за транспорт, Миле Јанакиески.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Mijal
Mijal
8 years ago

Pretpriemnisto ima i vo sozdavanjeto na novi sajtovi. Sega za sega vladata e najgolem pretpriemac. Eden kup sajtovi napravi.

@JetonAliji
8 years ago

Убаво.
Добро е да се има LIVE видео на овие места.

Ако некој ги познава луѓето што га одржуваат сервисто, дај нека стават Full Screen копче во видеото, премногу мал е popup-от. :)