По кој знае кој пат: .Мк медиумите се n00bs, не им верувајтe

во ИТ.МК

Нe! Facebook и Google нема да се исклучат утре. Не! Нема никаква информација за тоа. И да! Само македонски медиуми пишуваат за тоа.

Не е ништо изненадувачки, ниту страшно, што од сериозни македонски медиуми до рандом забавни портали шират глупави вести кои не се точни. Ок, можеби е загрижувачки што сериозните медиуми треба да се и професионални, но тоа може да се препише на „непознавање на материјата“ бидејќи проблемот е што многу често се промашуваат вести од технологијата.

Но, токму вестите за ИТ компаниите се најлесни за проверување. Сите ИТ компании, големи и мали, споделуваат официјални информации од своите блогови и профили на друштвени мрежи. Сè што треба македонските медиуми и забавни портали да направат е да отворат еден профил или блог и да проверат.

Пример: Wikipedia на англиски јазик ќе се гаси бидејќи протестира против SOPA. Навистина? Да провериме. Отвараме wikipedia.org и веднаш читаме официјална изјава од Wikimedia со која се потврдува дека енциклопедијата ќе се изгаси, и ќе прочитаме зошто.

Македонските медиуми, пак, велат дека и Facebook и Google ќе се изгасат. Навистина? Ајде да провериме. Отвараме блог на Google, Twitter профил на Google, блог на Facebook, отварамe и Google News каде вметнуваме „Facebook SOPA/blackout” и добивамe над 2.000 резултати од светски весници кои пишуваат за Wikipedia, но не за Facebook бидејќи тоа едноставно нема да се случи. Единствената најава е дека Facebook на 18-ти има закажано настан на кој ќе открие нешто ново.

Само македонските медиуми тврдат дека ќе се гасат Facebook, Yahoo и Google бидејќи некаде прочитале дискусија за „Дали тие треба да се изгасат?“. Дури и логиката налага дека се работи за милионски бизниси кои не можат да си дозволат да се изгасат ни за секунда, камоли за еден ден. Но, сè зависи од чија е таа логика. Сигурно не и на тие во потрага по што-е-можно посензационалистичка вест.

Направете си услуга, не читајте .мк медиуми (да, вклучувајќи не и нас). Искористете ја технологијата и откријте ги вистинските вести.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
22 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Владо
Владо
10 years ago

Еве го и google ставил линк на почетната страна https://www.google.com/landing/takeaction/

Телма
Телма
10 years ago

A што да се рече за овие? http://telma.com.mk/index.php?task=content&ca

Прво ништо не е точно во текстот и второ Силициумска долина :))

trackback

[…] откако конечно се помиривме со тоа дека Facebook денес нема да биде исклучен, еве […]

trackback

[…] blogs and independent sites IT.com.mk, Fail.mk, and Radio MOF [all mk] attempt to debunk the misinformation copy-pasted by a number of […]

gdamjan
gdamjan
10 years ago

http://news.cnet.com/8301-31001_3-57360223-261/go
ова вика дека и google ќе протестираат против SOPA

@drown
10 years ago
Reply to  gdamjan

Да, со поставување на линк на нивната почетна страна… мк медиумите известија дека сервисот нема да биде достапен во текот на простестот.

@drown
10 years ago
Reply to  @drown

-с .)

Marko
Marko
10 years ago

najmnogu me nervira koga ce mi pokaa nekoj star post kako so bese slucajo sabalje na pr: profesorite ce strajkuva nema uciliste btw post od 2004 godina lol, isto bese i so maturata: link od kurir.mk nema matura post od 2009 godina inace coeko e vo pravo, google vo eden den sigurno zarabotuva perku 3-4 milion taka da ne bi bile tolku glupavi da izguba tolku pari ;)

Станко
Станко
10 years ago

НЕ СЕ ЗНАЕ КОЈ ЈАДЕ, А КОЈ ПИЕ. САМО ДА ВЕ ПОТСЕТАМ ДЕКА ТЕМАВА Е ЗА FACEEBOOK, GOOGLE, YAHOO… :)))))))

Ivan Vasilov
Ivan Vasilov
10 years ago

хаха,браво! Exactly my point!

Штип
Штип
10 years ago

Виктор Арсовски или оној што му го пишува краткото резиме нека научи дека пред „И“ НЕ се поставува запирка, неписменост…

okitrip
okitrip
10 years ago
Reply to  Штип

dobro e ,,daskale,, kuliraj druze

Еден таму
Еден таму
10 years ago
Reply to  Штип

А јас како дипломиран филолог да ти кажам дека тие правила се глупост. Кај ќе ни беше крајот ако после секое „но“ стававме запирки. Но, дојдов тука но, откако ја прочитав веста, ги прочитав и коментарите и видов еден несуштински ситничав коментар на кој прво не мислев да одговорам, но, решив да одговорам но, заклучив дека е голема глупост но, сепак, одговорив, но, можеби се лажам. И, (запирка значи пауза, а после „и“, луѓето често прават паузи кога употребуваат раскажувачки стил, нели така? Но не. Ноне) :D

Штип
Штип
10 years ago

Епа што се чудиме тогаш зошто сме таму каде што сме бре пријателе… Ајде од сега тебе ќе те слушаме, оти ти си авторитет и си над нашата официјална граматика… Ми се гади од сопствениот народ???

од таму
од таму
10 years ago
Reply to  Штип

значи човекот се потрудил да обрајсни нешто ако сакате можете да го применувате ако несакате не морате иако на интернет и не баш се запазува граматиката и правописот.

@Drakuwa
10 years ago
Reply to  Штип

Слободно може да идеш кај сакаш и верувај дека и на твојот народ му е смачено од тебе. Те молам не истурај фрустрации на места предвидени за нешто друго и ако имаш да коментираш нешто на тема, слободно повели, ако не GTFO!

Стефан БТ
Стефан БТ
10 years ago
IT.com.mk
10 years ago

Тоа е објавено во ноември, кога никој не беше сигурен што се случува со SOPA. :)

Marko
Marko
10 years ago

Google I facebook NE
NO WIKIPEDIA, MOZILLA, i WORDPRESS DA

IT.com.mk
10 years ago
Reply to  Marko

Toчно така! :)

dadar
dadar
10 years ago
Reply to  IT.com.mk

mozilla rabotati sega za sega wiki i wp ne.

види ги сите огласи на kariera.it.mk