Македонските фонтови од Типокујна се достапни за бесплатно преземање

во ИТ.МК, Совети

Типокујна беше првата изложба со која се славеше „бесмртната“ македонска кирилица, вметната во дигитална средина со која владее англискиот јазик. Во соработка со единствениот македонски професионален типограф Ласко Џуровски и Архитектонскиот факултеот, во работилницата учествуваа осумнаесет дизајнери и креативци кои направија 12 нови македонски фонтови. Прекрасните фонтови конечно се достапни за бесплатно симнување од сајтот на Creative Exchange.

„Компјутерите не ја убиваат македонската кирилица, тие само придонесуваат таа уште повеќе да се развива, се разбира со помош на сите нас. Кирилицата е бесмртна, секогаш имало и ќе има некој што се грижи за неа, а таа, верувајте ја возвраќа таа љубов“, вели г. Џуровски.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Александар
Александар
10 years ago

Сите ми се допаѓаат!

Александар
Александар
10 years ago

поправка: освен Констелација. не ми текнува во каква ситуција би можел да биде корисен тој фонт…

Александар
Александар
10 years ago

уште една поравка (не знам колку е лимитот, ама има чувство дека го преминувам :) ) : Биполар исто така е за никаде.

ит кариера

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

види ги сите огласи на kariera.it.mk