Македонските фонтови од Типокујна се достапни за бесплатно преземање

во ИТ.МК, Совети

Типокујна беше првата изложба со која се славеше „бесмртната“ македонска кирилица, вметната во дигитална средина со која владее англискиот јазик. Во соработка со единствениот македонски професионален типограф Ласко Џуровски и Архитектонскиот факултеот, во работилницата учествуваа осумнаесет дизајнери и креативци кои направија 12 нови македонски фонтови. Прекрасните фонтови конечно се достапни за бесплатно симнување од сајтот на Creative Exchange.

„Компјутерите не ја убиваат македонската кирилица, тие само придонесуваат таа уште повеќе да се развива, се разбира со помош на сите нас. Кирилицата е бесмртна, секогаш имало и ќе има некој што се грижи за неа, а таа, верувајте ја возвраќа таа љубов“, вели г. Џуровски.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Александар
Александар
7 years ago

Сите ми се допаѓаат!

Александар
Александар
7 years ago

поправка: освен Констелација. не ми текнува во каква ситуција би можел да биде корисен тој фонт…

Александар
Александар
7 years ago

уште една поравка (не знам колку е лимитот, ама има чувство дека го преминувам :) ) : Биполар исто така е за никаде.

види ги сите огласи на kariera.it.mk