Надополнето: PayPal доаѓа во Македонија? Конечно!?

во ИТ.МК

<Надополнето 07.09.11>: Бројни корисници од Македонија, Србија и Русија добија порака од PayPal дека имало грешка и дека сервисот нема да дојде во овие земји оваа година. Повеќе на следниов линк – PayPal (можеби) нема да дојде во Македонија на 24 септември?

</надополнето>

Крале од форумот на GSM.mk сподели линк кој води на страната на PayPal каде Македонија е во листа на земјите кои можат да примаат и праќаат пари преку PayPal.

Сé уште нема официјално соопштение за ова од МИО, ниту на почетната страна на PayPal може да се избере Македонија како регион, но од споделениот линк се гледа дека PayPal од 24 септември воведува некои измени во наплаќањето на надоместок за трговија меѓу земјите. Во тие листи се наоѓа и Македонија, која е ставена во групата „Europe II“.

PayPal го очекуваме веќе неколку години, а нестрпеливоста околу него е што со PayPal се отвараат границите за полесно да се префрлуваат пари, полесно да се вршат уплати и да се примаат пари преку Интернет. PayPal функционира на таков начин да користејќи само имејл и платежна картичка може да си направите мала уплата на PayPal сметка, и потоа каде и да сте на интернет, каде се прифаќа PayPal, ќе може едноставно да си купувате од веб сајтови или да префрлувате пари меѓу PayPal корисници и меѓу PayPal и банка.

PayPal не наплаќа за трансфер на пари, но зема мал процент ако некој ви уплати пари, иако зависи од различни услови при пренос и уплата. На споделената листа, која ја вклучува и Македонија, е одредено колку зема PayPal од трансакциите меѓу земјите.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
38 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 months ago

Надополнето: PayPal доаѓа во Македонија? Конечно!?

https://www.charitycoin.org/?pexcontentslider=default-2

trackback
7 months ago

Надополнето: PayPal доаѓа во Македонија? Конечно!?

https://nishiizucho-shokokai.com/?p=282

trackback
8 months ago

metformin fda

buy stromectol canada https://stro-mec-tol.com/

trackback
8 months ago

metformin long term

modafinil 400 mg http://pro-vi-gil.com/

trackback
8 months ago

metformin and beer

plaquenil brand name https://pla-que-nil.com/

Rade
Rade
9 years ago

Najbolji nacin za otvaranje paypal racuna i isplata preko payoneer mastercard http://www.facebook.com/payoneerpaypal

Мила
Мила
9 years ago

На горниот линк
( https://cms.paypal.com/ba/cgi-bin/marketingweb?cm… )
грешката е поправена дефинитивно Македонија нема да се стави на листата на полиста :(
тоа е ке си почекаме уште многу многу години….

тони
тони
10 years ago

Банана држава, министер за информатичко општество бла бла бла бла бла бла. Барем со усул да лажат. Смешки.

Vladimir
Vladimir
10 years ago

Нема да не има во скоро време инфо од прва рака.
има три начина да добиеме пајпал
1 Првиот ЕУ
2 Промена на некој закони
3 Долги преговори и магии .(кој се во тек со непознат интизитет)
Paypal е сериозна компанија и правилата ги оформува по законите и регулативите на државата од каде доаѓаат клиентите. (посебни правила за секоја држава)
Тоа е .
Нај интересното е што нашиот министер за ИТ е ангажиран максимално (потврада дека не е само министер кој говори на празно што ме радува) исто така и од пајпал , но очигледно тешко наоѓаат заеднички точки.

trackback
10 years ago

pokerstars…

[…]Надополнето: PayPal доаѓа во Македонија? Конечно!? | IT.com.mk[…]…

tose
tose
10 years ago

se uste ne nema na listata koga probuvas da otvoris akaunt.

БРАТ ЉУБЕ
БРАТ ЉУБЕ
10 years ago

Paypal и официјално влегува во Македонија, само што во првите неколку години ќе може да се врши исплата односно со paypal акаунтот ќе може да се врши online купување, но не ќе може да се примаат пари и префрлање на пари од paypal акаунтот на банкарска сметка!!!

Macedonia was incorrectly included in a list of countries that can
receive PayPal payments.

дсадфсф
дсадфсф
10 years ago

Хах, на жалост… Македонија е веќе во листата на полистата…така да ај више не тролајте.

Anonymous
Anonymous
10 years ago

Thank you for contacting PayPal regarding PayPal services.

PayPal has no plans to launch services in Macedonia this year. In a
recent update of our fees policy effective September the 24th 2011,
Macedonia was incorrectly included in a list of countries that can
receive PayPal payments. This error is being corrected.

Any changes to PayPal services will be communicated to our customers
directly by email.

Our goal is to provide PayPal services anywhere there is significant
demand, but these things take time. We appreciate your interest and
apologise for any confusion caused.

I hope that I have been able to assist you with resolving your issue and
the information I have provided has been of use. However, please do not
hesitate to contact us if you require any further assistance.

:((
:((
10 years ago

Точна е пораката (за жал). И јас ја добив истата. Изгледа имаат некој шаблон и штом некој ги праша за Македонија го праќаат истото. Нема потреба од сомнежи.

Dejan
Dejan
10 years ago

И на русите им го дале кристално истиот одговор, според блогов.

Се надевам дека сето ова е само заебанција и дека PayPal ќе почне да ги нуди своите услуги во Македонија на 24 септември 2011.

Dejan
Dejan
10 years ago

Превземено од форумот на Кајгана:

Dear —— ———-,

Thank you for contacting PayPal concerning PayPal services in Macedonia.

PayPal has no plans to launch services in Macedonia this year. In a
recent update of our fees policy effective September the 24th 2011,
Macedonia was incorrectly included in a list of countries that can
receive PayPal payments. This error is being corrected.

Any changes to PayPal services will be communicated to our customers
directly by email.

Our goal is to provide PayPal services anywhere there is significant
demand, but these things take time. We appreciate your interest and
apologise for any confusion caused.

Note: It is recommended to open a PayPal account, if our services are
available in the country that you are now living in.

We appreciate your patience and understanding regarding this matter, and
wish you continued success on PayPal.

Yours sincerely,
Ange

PayPal

Copyright © 1999-2011 PayPal. All rights reserved.

Грешка, или секое чудо за 3 дена ???

Тука има априлилили, задоцнета првоаприлска шега, или истакнатото на сајтот на PayPal е задоцнета првоаприлска шега, или овој мејлов кој го примил еден од членовите на форумот на Кајгана е задоцнета првоаприлска шега.

Како и да е, ќе дознаеме кое од овие две е задоцнета првоаприлска шега за едно 19 дена.

aleknovy
aleknovy
10 years ago
Reply to  Dejan

Се познава дека македонец го пишувал ова, апла не е native-english.

=======
"In a recent update of our fees policy"
=======

"to our fees policy" треба да биде, не "of our fees policy"

"Any changes to PayPal services will be communicated to our customers
directly by email. "

Bullshit. Paypal никад не праќа известувања да ти каже да знаеш дека у некоја друга земја би имало paypal. Ако имаш акаунт со нив, очигледно не си македонец, него очигледно (пример) французин. Зашто би му праќале на французин update да знае дека у македонија ќе има или нема paypal.

"Our goal is to provide PayPal services anywhere there is significant
demand"

Реченицава е…
=======
"Note: It is recommended to open a PayPal account, if our services are
available in the country that you are now living in. "
=======

Сите сервиси што сум ги видел од овој тип го користат терминот "country of residence" или "you're residing in". Не дека е невозможно да paypal пишат "country you're LIVING in", али апла смрди на македонско реметење.

=======
"wish you continued success on PayPal. "
=======

"with paypal", треба да биде, не "on paypal" – ова македонец го пишал emailov

aleknovy
aleknovy
10 years ago
Reply to  aleknovy

Само што направив google проверка. Фразата "changes of our fees policy" не била никад употребена во историјата на интернетот… Додека фразата "changes to our fees policy" се појавува 635 пати.

Леле колку е провиден кајганашов шо ја пробал ујдурмава. Не му го бива глумењето corporate email…

МАДА – Секад е можно да индиец го пишувал емаилов. Али мене ми смрди емаилот, и апла ми личи на балканско реметење и форумска финта. Гледам копи-пејст истиов емаил го има и по српски форуми.

Dejan
Dejan
10 years ago
Reply to  Dejan

Се надевам дека сте во право, бидејќи сакам PayPal да почне да ги нуди своите услуги во Македонија што е можно поскоро.

Но еве, и на србите им го пишале истото, но и ова не е објавено на веб сајт, туку на блог.
http://tehnoblogija.com/pay-pal-ipak-u-srbiji-od-

Се надевам дека сето ова е заебанција и дека PayPal навистина ќе почне да ги нуди своите услуги во Македонија на 24 септември 2011.

Dejan
Dejan
10 years ago
Reply to  Dejan

Се надевам дека сте во право, бидејќи сакам PayPal да почне да ги нуди своите услуги во Македонија што е можно поскоро.

Но еве, и на србите им го пишале истото, но и ова не е објавено на веб сајт, туку на блог.
http://tehnoblogija.com/pay-pal-ipak-u-srbiji-od-

Се надевам дека сето ова е заебанција и дека PayPal навистина ќе почне да ги нуди своите услуги во Македонија на 24 септември 2011.

CCC
CCC
10 years ago

Ај баш да видиме. Само да не заборават да не стават во листата на земји кога бара да одбереш земја при зачленување :)

filipvselena
filipvselena
10 years ago

Ајде стрпете се уште 20 дена и ќе добиеме :)

Triper
Triper
10 years ago

a kako da napravime koa ja nema makedonija na listata?

TM.MK
10 years ago

Сеуште ли немате PayPal?

Triper
Triper
10 years ago
Reply to  TM.MK

nemame a kako da napravime koa ja nema makedonija na listata

Triper
Triper
10 years ago
Reply to  TM.MK

nemame a kako da napravime koa ja nema makedonija na listata?

TM.MK
10 years ago
Reply to  TM.MK

Ќе ја одберете Словенија и ке ја верифицирате вашата електронска VISA картичка со PayPal претходно земано од Тутунска банка.

Горјан
Горјан
10 years ago
Reply to  TM.MK

Веќе не работи таа фора :)

paypal
paypal
10 years ago
Reply to  TM.MK

aj ne tropaj gluposti, taa finta ne vazi veke od mart mesec

Kir4e
Kir4e
10 years ago

Da Vidam da ne veruvam :)))

Jas
Jas
10 years ago

@асд, Битно е кога почнува да важи полисата "Effective Date: Sep 24, 2011" да се надеваме дека ова е вистинскиот датум :D

Stefan
Stefan
10 years ago

veke go imavme Moneybookers za onie koi ne znaea i e barem tri pati podobar od PayPal !!!

МУАКЕТОВ
МУАКЕТОВ
10 years ago
Reply to  Stefan

Moneybookers не дозволува трансакции Europe->USA и обратно

goran
goran
10 years ago
Reply to  Stefan

dali mozes za site proizvodi da plakas so Moneybookers? ili zavisi od prodavacot?

асд
асд
10 years ago

Вака ја има мекедонија на листата барем 4-5 месеци. Баш знам дека некој на Бадијала форумот (мислам дека беше pipelin) имаше поставено линк од ова и не ми се веруваше. Не можам да проверам кога беше поставен линкот бидејќи бадијала ја нема веќе 3 месеци.

Bibi
Bibi
10 years ago

lele, prosto ne mi se veruva, se utepav davajki pari po banki, i pola klienti mislat deka sum od nedojdija. Ako dade gospod PayPal da ne vkluci i nas, ke nosam zejtin u crkva..

стефан
стефан
10 years ago
Reply to  Bibi

zejtin ne se nosi vo crkva nema potreba toa e paganski obocaj ne e od monoteizmot