Nest Labs повторно ќе стане дел од Google, работат на платформа за Интернет на нештата

Avatar img-thumbnail img-circle

во Останато

Со креирањето на Alphabet, Nest Labs стана посебна компанија, но сега ова ќе се промени и Nest Labs се враќа во Google.

Причина за враќањето е крирањето на единствена платформа за Интернет на нештата, велат извори за Fortune. Во новата група влегува и тимот кој работи на Google Home. Лидер на тимот е Хироши Локхајмер. Google Home ќе треба да го надмине Amazon Echo кој добива доста сериозен пазар.

Засега е нејасно колкав дел од тимот на Nest се сели во Google и како ова ќе влијае на компанијата. Nest е дел од Google од 2014, а компанијaтa стана спиноф, а со тоа доби некаква независност, со креирањето на Alphabet.

Неодамна се појавија гласини дека Google работи на нов оперативен систем Fuchsia. Дали новиот тим ќе работи на оваа платформа или нешто сосем различно, засега е непознато.

Повеќе за Nest:

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Поради ова, Nest се враќа назад во Google. Враќањето беше најавено уште во 2016 година, но се реализира дури сега. Потегот […]