Кул простори каде може да работите #заедно со македонските професионалци

Image courtesy of Funky Coworking Friday

(Овој текст е поддржан од Vip, како дел од кампањата “#Заедно е подобро.”)


Coworking е хит поради две едноставни причини – работите во креативен простор и работите #заедно со други професионалци. Затоа не е ни чудно што во Скопје, Битола и Охрид никнуваат вакви coworking простори кои можат лесно да им одговорат на потребите на фриленсерите, стартапите, дизајнерите, програмерите и било кој што не сака да седи заглавен сам во канцеларија. Coworking просторите функционираат и за компаниите кои ги мотивираат своите вработени да се вмрежат со другите, дали во потрага по нов талентиран кадар или #заедно да дојдат до нови креативни идеи.

Подолу е листа на неколку coworking простори во Скопје кои се вистинско место за сите професионалци кои немаат канцеларија, но можат за помала цена да ги добијат сите основни работи како интернет, место за работа, и можеби нешто повеќе – да најдат нови луѓе за својот тим, нови соработници, или едноставно да се дружат во потрага по инспирација.

Coffice

Иако нема редослед, секој coworking простор си нуди свои предности, и зависи најмногу од вашите потреби, сепак првин ќе го спомнеме Coffice. Овој coworking простор е можеби најмал, но беше отворен од стартап ентузијастка Даниела Милошеска која сакаше да го популаризира светскиот тренд на заедничко работење и во Македонија. Денес ако прашате некој фриленсер да ви наведе заеднички простор, големи се шансите првиот предлог што ќе го чуете да биде Cofficе. Секако креативното име помага и да се најде меѓу првите резултати на Google.

coffice-3

NewMan’s Business Accelerator

Иако NewMan’s Business функционира повеќе како инкубатор за стартапи, сепак компанијата стартуваше и coworking простор кој се изнајмува на најразлични професионалци во најразлични пакети. NewMan’s е дом на многу македонски стартапи и креативни ентузијасти, па инспирацијата за работа нема да ви недостасува. Aкцелераторот изнајмува и простор за настани, a oд неодамна најави планови за лабораторија за стартапи што работат со 3D принтери, дронови и други ИТ чуда.

10945046_1534577390145595_3131773360847279429_o

Impact HUB Skopje

Hub Skopje е coworking простор кој е отворен за сите, но специфичен е бидејќи има заедница на социјални претприемачи кои сакаат нивните стартапи да бидат нешто повеќе од само бизнис. Тие сакаат да направат промена во заедницата и општеството, креирајќи стартапи кои се само-издржливи. Поддржан од инвеститорите CEED Macedonia, Impact HUB Skopje е исто така и инкубатор за стартапи.

13041221_525343610986584_5860944526651861673_o

Seavus Incubator

Seavus е познато име на сите ИТ луѓе во Македонија. Софтверски гигант кој од неодамна ги отвори вратите на својот coworking простор што се користеше за неговата академија. Сега тој простор, кој е комбинација помеѓу заеднички простор и инкубатор, е отворен за сите професионалци, дизајнери, креативци и стартапи кои работат со новите технологии, како на пример Интернет на нештата. Тоа што го разликува од другите е што Seavus Incubator е отворен и за новите онлајн медиуми на кои им е потребно место да работат. Просторот е огромен и има можност за организирање на настани и средби.

12771469_938480986247224_2238143627707529627_o

Бонус: Funky Coworking Friday

Funky Friday не е coworking простор. Всушност, додека не го најават настанот не ни знаете каде се одржува. Но, бесплатен е, и за секој што сака да види како изгледа coworking-от, да види што треба да очекува од заедничките простори, и какви професионалци работат таму #заедно; тогаш Funky Coworking Friday е вистинското место. Се одржува секој петок од 12 до 16:00 часот на претходно изберена локација, најчесто во Јавна Соба. Отворен е за сите, и според Емир Слезовиќ, организаторот на настанот, Funky Friday е замислен како настан кој ќе го претстави coworking-oт како продуктивен концепт. „„Funky Friday не е вообичаен простор кој го изнајмуваш и доаѓаш да завршиш секојдневна работа, туку coworking настан на кој доаѓаш да работиш, но и да запознаеш интересни луѓе, да се поврзеш со нив“, вели тој.

12764599_1586562664902018_3431969418999316428_o

banner-vip

Заедно сме повеќе, заедно – сите сме Vip! Содржините #Заедно се поддржани од Vip

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk