МАРНет се очекува да профункционира во текот на февруари

во ИТ.МК

МАРНет, агенцијата за издавање на .мк домени на корисниците, неодамна беше изгаснета со одлука на Уставниот суд поради оспорениот Правилник на МАРНет од 1995-та година, за кој, во времето на поднесување, не постои законска регулатива за организацијата и правилникот.

Нова законска регулатива е донесена 15 години подоцна, на 15.09.2010 година кога Собранието го донесе Законот за основање Македонска академска научно истражувачка мрежа МАРНет, агенција која сега ќе биде под капата на МИО.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
14 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Лајтнан
Лајтнан
12 years ago

Дали ова значит дека немат да может да ми ги сменет ДНС серверите за домаин кој сум го купил порано?

Gjoko Pargo
12 years ago

Дали овој претседател (а поминаа мислам 3) ќе ја прифати мојата понуда за изработка на ново современо online решение за МарНет – веб страница со сите сервиси кои се потребни еден современ регистар да функционира?
Да напоменам по кој знае кој пат, бесплатно им ги нудев и сеуште ги нудам моите услуги и тоа трае веќе неколку години. Во просек два пати во погодината ги потсетувам.
До сега сем првиот усмен фидбек дека УНет наводно им прави нова веб страница, што го добив пред цирка 5-6 години, повеќе никогаш не ме удостоија со било каков одговор…

Така да – немојте да ги браните и да им барате изговори во немањето средства, ве молам! Проблемот барајте го на друго место!

Niko
Niko
12 years ago

Добро а зошто тогаш уставниот суд не наговестил за неговата одлука однапред со цел да се собере нов тим кој ќе го формира новиот правилник за работа со цел МАРНет да продолжи да функционира непречено? Очигледно МАРНет последен дознал за одлуката или се лажам?

nnovica
12 years ago
Reply to  Niko

дека тоа не е работа на уставниот суд.

@pipelinmkd
12 years ago

Малце како заостаната не ми изгледа женичкава :$?

azder
azder
12 years ago
Reply to  @pipelinmkd

воздржувај се од лични квалификации дури и кога ги познаваш луѓето. ептен неправилно е вакви коментари да се оставаат секој да ги чита. Ајти, ајде мала чистка на коментариве.

Adil Van Bakiu
12 years ago

Имаш некаков конкретен факт кој би дал некаква основа на твојот став/мислење или онака рандом пуцаме муабети?
Јас како некаков факт дека ништо нема да биде од МАРНЕТ ќе го искористам тоа што професоркава била потпретседател на одборот, и да сакала ќе сменела нешто досега. Онлајн плаќање, онлајн регистрација… промена на дизајн на сајтот побогу, било што, нешто, да се работи, да се биде активен и да се остане во тек со настаните.

Оливер
Оливер
12 years ago

Иј, супер, прв човек на Марнет ќе биде досегашниот втор човек. Да пројдат уште 2-3 години дур исполни услов за пензија. Цепки.

Невен Пејков
Невен Пејков
12 years ago

Јас само ќе кажам колку пари толку музика – колку се инвестирало во марнет толку и марнет дава!
Барајте кривци во тие што распределувале пари во периодот од 1995 – 2011 и немора да давате мислење за стручноста на советот и дали треба или не треба да биде некој реизбран бидејќи немате ни 1% од нивните квалификации и стручност!

@gocejonoski
12 years ago

Јас би прашал, а кој февруари, која година? :)

azder
azder
12 years ago

Не суди пред да поминат првите 100 дена

@goranmitev
12 years ago

Гледам професоркава има импресивна биографија, но сепак според мене е недоволна да биде повторно ставена за претседател на управен одбор на институција која што од 1995 година до денеска нема направено ниту еден чекор за да подобри нешто во своето работење, за што прв и најодговорен е токму претседателот на управниот одбор.

Adil Van Bakiu
12 years ago
Reply to  @goranmitev

Се согласувам со тебе, лесно се доаѓа до таков заклучок кога ќе се постават сите карти отворени на маса.
Изгледа уште мноооооогу долго ќе си патиме, од умот.

Darko
Darko
12 years ago
Reply to  @goranmitev

Margita mi bese profesorka na II.. odlicen strucnjak vo svojata oblast.. inaku ne e ona od vcera vo MARNET :) gi znae sostojbite.

ит кариера

Melon, part of Kin+Carta

Node. JS Developer

Matrix IT Global Services Macedonia

Frontend Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk