Кратки ИТ вести на денот: EmbedSocial со AI алатки, TikTok цензура, ИТ пазар на труд…

Иновацијата и имплементацијата на тема вештачката интелигенција не престанува. Сите во ИТ секторот планираат, адаптираат или веќе користат активно AI алатки за да ја подобрат својата понуда или да освојат нов пазарен сегмент. Така и македонската компанија EmbedSocial понуди на пазарот четири нови функционалности базирани на вештачка интелигенција.

Додека сегментот за вештачката интелигенција напредува, се чини дека златната ера на социјалните медиуми привршува. Се погласни се предлозите и дискусиите за цензура на TikTok, а во Србија дури и други социјални медиуми. Цензурата е секогаш чувствителна тема и без исклучок има спротивставена страна.

Кратки вести од ИТ индустријата за денеска се:

  • Во Македонија и Србија продолжуваат дискусиите за цензурирање на Тик Ток како опасна социјална мрежа за младите. прочитај повеќе
  • Според Агенцијата за вработување, во Македонија во ај ти секторот побарувачката ја надминува понудата. За програмери, тестери и девелопери недостасуваат 4 работници за секое слободно работно место. А за ај ти техничари, фалат 24. извор
  • IT.mk слави 16 години!

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments