Ќе се формира Национално тело за справување со компјутерски инциденти

Конечно Македонија ќе добие национален безбедносен тим за справување со компјутерски инциденти (CIRT). Овој тим би требало да даде поголема доверба кон владини веб сервиси, но и да стави крај на бројните пробиви, дифејсирања и други злоупотреби на .gov сајтови.

„За воспоставување на Национален CIRT ќе се формира меѓуресорска група со претставници од различни државни институции, локалната самоуправа и академскиот сектор, со обврска да подготви план со конкретни чекори за воспоставување на вакво национално тело.“, вели ИТ министерот Иво Ивановски.

Според Министерството за информатичко општество, националното тело ќе претставува тим составен од ИТ експерти за безбедност на информациски системи, односно координативна контакт точка која ќе мониторира, идентификува, предупредува и утврдува одговор на компјутерски инциденти. Еве го останатиот дел од соопштението:

„Националното тело ќе презема проактивни мерки со цел да се делува за да се спречат или ублажат последиците од можните штети, како и реактивни мерки за делување на компјутерските инциденти.

Меѓу проактивните мерки кои ќе ги презема Националното тело се:

  • Континуираното следење на состојбите во областа на информациската безбедност и времено објавување на предупредувања (security alerts), во насока на превенција од настанување на штета,
  • Континуираното следење на развојот на технологиите за информациска безбедност и дисеминација на собраните информации,
  • Подигнување на јавната свест за значењето на информациската безбедност,
  • Обезбедување едукативни обуки за специфични групи на корисници.

Реактивни мерки кои ќе ги презема CIRT се:

  • Координација во решавањето на поголеми компјутерски инциденти,
  • Подготвување и дистрибуирање безбедносни предупредувања (security alerts), врз основа на добиени информации;
  • Собирање, обработување, подготвување и дистрибуирање на безбедносни препораки за ранливост на информациските системи.

„Воспоставувањето на Национално тело за справување со компјутерски инциденти, истовремено ќе значи и поддршка за градење на национална култура за информациска безбедност и поддршка на иницијативи за подигнување на свеста помеѓу корисниците и граѓаните.“, вели ИТ министерот Ивановски.

Со него ќе се помогне развојот на национални платформи како што се: национална PKI, e-Government услуги, борба против спам, “вotnet“ компјутери итн. Сето ова ќе овозможи изградба на база на знаење, потребна за развој и имплементација на државна стратегија за информациска безбедност.“

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
6 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
badc0re
badc0re
11 years ago

Tipicni makedonski komentari se nesto da poserat i da iskritukuvaat…

Darmar
Darmar
11 years ago

Гледајте да не ви дојдат анонимуси, па и експрти и влада и се живо и диво да ви потопат!

stojan
stojan
11 years ago

osekam deka pak ke stavat experti – profesori od fakultet (bez prakticno iskustvo) i ke se nadopolni administracijata :)
Na nas so realno rabotime vo taa oblast, tie eksperti mozat voda da ni nosat

DieLmmr
DieLmmr
11 years ago
Reply to  stojan

Епа ако работиш во таа област, заинтересирај се малку и пробај да се приклучиш кон тимот. Ако те одбијат, тогаш ќе имаш право да мрчиш, а не вака. Многу е лесно да се седи од страна и да се критикува наместо да се направи нешто.

Mitre
Mitre
11 years ago

CIRT ili CERT?????

Виктор Дано
11 years ago
Reply to  Mitre

Кое сакаш, исто е.

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Software Developer

Matrix IT Global Services Macedonia

Technical Support Specialist

види ги сите огласи на kariera.it.mk