ИТ настан: Третиот Startup Grind Skopje ќе биде за битките да се одржи eден стартап

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК, Совети

Иако 58 отсто од стартапите, во анкета на Startup Grind, велат дека сакаат да имаат стабилен раст и лојални клиенти, тие во реалност се соочени со куп предизвици – од немање комуникација со клиентите и купувачите, до стартување без промоција или креаирање на навистина вреден продукт. Овие предизвици ќе бидат ставени на дискусија на 7-ми октомври на третиот Startup Grind Skopje, настан кој го поддржува локалното претприемаштвото, и се води според принципите на глобалната Startup Grind заедница, поддржана од Google for Entrepreneurs. Во Македонија настанот го организира бизнис тренгинг центарот Clear View.

Првите два настани во Скопје беа одлични, се зборуваше за стартап натпреварите и мобилните апликации, за видеоигрите и стартап акселаторите, и слушнавме од ангел-инвеститорите што треба да се направи за да им се земат парите. Овојпат, во третото издание, ќе чуеме стартап приказна од малку поискусниот Игор Трајковски, основач на Time.mk. Тој ќе зборува за почетоците на агрегаторот и за битката со македонските медиуми кои сакаа да го забранат. Денес Time.mk е убедливо најпопуларен сајт на македонскиот Веб, и е сајт кој им понуди „демократизација на вестите“ на читателите, како што вели Игор.

Овојпат ќе има и работилница „Имам производ… Како до прв клиент?“, водена од Јоцо Тодоровски од Ultimate Marketing Formulas. Јоцо ќе говори за грешките во бизнисот, како да се дизајнира маркетинг стратегија и како да се продаде стартапот.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Senior Software Automation Engineer

Singular

Team Lead

Matrix Global

QA Engineer

MDH Insurance Services DOOEL

Mid/Senior .NET Software Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk