ИТ настан: Дискусија за responsive дизајн на 15-тиот Mobile Monday

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Како по обичај, на првиот понеделник од месецот, а тоа сега е 4-ти март, ќе се одржи нов Mobile Monday со почеток во 18:30 часот во клубот МКЦ, во Скопје. На овој настан тема ќе биде респонзивниот дизајн, oдносно веб дизајн кој реагира со намалување и скролање на опциите за да одговараат на различните екрани на различните уреди.

Настанот ќе започне со презентација на front-end програмерката и веб дизајнерка Александра Христов од Netcetera. Александра се занимава со дизајн уште од средно во Корчагин кога работела на списанието „ВиЗиЈа“ и учествувала и организирала неколку изложби како дел од колективот НМП. Во тоа време исто пројавува интерес и за CSS. Дипломира на ФЕИТ како инженер по Информатика и компјутерско инженерство во 2008, а во моментот сè уште е на магистерски студии по софтверско инженерство на ФИНКИ. Работи во Netcetera нешто повеќе од две години.

По презентацијата ќе следи дискусија на темата. Настанот е отворен за сите ентузијасти и професионалци кои имаат интерес во мобилната и ИТ индустријата.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments