Facebook ќе стане побавен поради префрлувањето на сите милијарда корисници на HTTPS

Facebook се реши да ги префрли сите корисници на HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) протоколот на кој работи веќе две години. Причината зад ова е едноставна. Facebook работите со огромен број на лични податоци на 1 милијарда корисници и истите сака да ги заштити, или да ги направи побезбедни, иако во тој процес на префрлување на корисниците да користат безбедносен протокол ризикува и да изгуби дел од брзината на користење на сервисот.

Facebook веќе подолго време им нуди на корисниците да изберат да го користат HTTPS како стандард кога го користат нивниот сервис. За да го активирате, само селектирајте го полето „Browse Facebook on a secure connection when possible“ кое се наоѓа во Account Settings → Security → Secure Browsing. Но, друштвената мрежа сака побезбедниот HTTPS протокол дабиде по задедено активиран или default, па преку истава опција во иднина ќе може да го исклучите HTTPS и да имате побрзо прегледување на мрежата.

„Ова е далеку од едноставна работа за да се овозможи оваа опција на повеќе од милијарда луѓе, а стабилноста и брзината да останат како што се, но сепак активно работиме и имаме напредок од ден во ден. Целиот овој процес можеби ќе ја намали брзината, но имаме направено неколку подобрувања во нашата инфраструктура за балансирање на вчитувањата, со цел да го ублажиме тоа што го предизвикува миграцијата на HTTPS“, вели Фредерик Воленс, за TechCrunch.

Доколку сè уште користите небезбеден протокол, препорачливо е да ја овозможите опцијата за безбедносно прелистување на Facebook и да избегнете евентуална штета. Ова е строго препорачливо доколку користите јавни Wi-Fi мрежи и лесно може да се дојде до вашите кориснички информации.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
SSSSSS
SSSSSS
11 years ago

Пред месец дена имав приликa да присуствувам на Facebook Open Week во Palo Alto. Презентираа разни делови од нивната инфраструктур. Го спомнаа и SSL проблемот (не само SSL во глобала и со чист HTTP го имаат тој проблем). Како да се прави Load Balancing на милијарда јузери и како да се подобри иницајалниот response time. Решение, јузерите не се испраќаат во главните датацентри во USA за автентикација, туку низ цел свет на разни локации поставуваат таканаречени POTS. Тоа се нивни "mini" дата центри во кој се наоѓаат L3 – L7 Load Balancers. SSL се терминира во овие Load Blanceri, не се терминираат во Web сервиерите во главниот датацентар. Не ме факајте за збор, ама мислам статистиките беа од оригиналните 2s за терминиранје во УСА, сега постигнуваат 700ms во POTS.