CodeWell објави iPhone верзија за АвтоБуско и влезе во соработка со T-Mobile

во ИТ.МК, Мобилни

АвтоБуско, апликацијата на CodeWell која помага за користење на јавниот превоз во Скопје, сега доби iPhone верзија и нова, подобрена Android верзија.

Тоа што е интересно е што AвтоБуско сега e „под капата“ на T-Mobile, вели Нино Карас од CodeWell, односно операторот ги откупи ексклузивните права на апликациајта и сега ќе може да ја преинсталира AвтоБуско на нивните Android уреди, но само во Македонија. Нино не открива детали за откупените права и сличните детали од соработката со T-mobile.

Што се однесува до iPhone и Android верзиите на апликацијата, Нино од своето искуство вели дека за iOS било полесно да се развие апликацијата, но само бидејќи веќе претходно имале завршено голем дел од имплементацијата.

„За развивањето на iOS и Android верзиите би рекол дека полесно беше да се развие iOS затоа што еден дел од работите беа веќе готови и полесни за имплементација, а и огромна олеснителност беше тоа што целата апликација – нејзината функционалност, дизајн, алгоритмите и многу други работи веќе ги спремавме за Аndroid верзијата, сега само беа ‘преведени’.“

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] во рана фаза. Првата апликација која ја креиравме беше Avtobusko и беше решение за наш проблем кој го имавме кога се […]

Ivo
Ivo
10 years ago

Jas imav Android mob (SE Xperia x8), sega imam iPhone 4 i se vozam so avtobus, a poznavam uste mnogu lugje od drustvo, fakultet i sl koi imaat takvi mobilni i se vozat so avtobus. Sakam da kazam vozenjeto so avtobus ne e normalno samo za onie koi imaat problemi so samodoverba ! :)

Viktor
Viktor
10 years ago

tie sto se vozat so avtobusi nemaat iPhone i android uredi be lugee eeej !!! ova ne e USA

види ги сите огласи на kariera.it.mk