Македонскиот стартап Vulpi ја претстави својата нова iOS апликација за фаќање белешки

Wordbox е најновото дело на македонскиот стартап Vulpi составен од Абдулах Алиоски и Аднан Бекироски, кој развива iOS апликации со цел да го освои странските пазари, земајќи го во предвид фактот дека македонските iOS корисници сè уште не се спремни да плаќаат за апликации. WordBox е апликација за фаќање забелешки, со многу едноставен дизајн и неколку опции за пишување и прикажување на напишаниот текст. Апликацијата можете да ја преземете преку iTunes и чини 4,99 долари.

Некои апликации за фаќање белешки се обидуваат да наликуваат на десктоп софтверот за да бидат полесни за користење. Но, Wordbox има претерано едноставен дизајн. Зошто?

Бидеќи Wordbox е продуктивна апликација, во никој случај не треба да го одзема вниманието на корисникот со претерани ефекти, анимации и бои, напротив треба да ја зголеми продуктивноста и да го фокусира на работата. Боите и чистиот дизајн го даваат токму тоа. Зошто корисниците да ги замараме и да им одземаме време со додатни копчиња и функции кога може и без нив. Зошто после секое минимално уредување на документ мораме да зачуваваме со кликање на копче, кога тоа може да е автоматизирано. Нашата апликација сама ги детектира новите измени и автоматски ги зачувува. Зошто корисникот да губи време со бришење и поправање на печатни грешки кога таа работа исто така треба да ја врши аппликацијата. Во сегашната верзија се уште ја немаме имплементирано оваа функција, но во скоро време во соработка со американска фирма работиме на имплементирање на револуционерна тастатура која ќе го смени начинот на пишување. И ред други функции кои оставаме на вас самите да ги откриете. Нашите програмери и дизајнери веќе работат на други функции и на уште поедноставен дизајн.

Повеќето македонски програмери објавуваат првин бесплатни верзии на апликациите, но сите ваши iOS апликации се наплаќаат. Дали заработувате доволно oд нив за да може да се живее, или тоа се дополнува со дополнителна работа на страна за други клиенти?

Уште во раните почетоци на Vulpi одлучивме дека нашиот труд вреди, па сакавме да видиме дали и корисниците кои треба да платат за нашиот труд имаат исто мислење, а на сите што даваа бесплатни верзии ги гледавме како аматери. После три години на AppStore и со досегашната заработка нашата одлука е потврдена. Нашите аппликации ги промовираме со постери, видео, Facebook и Google реклами, а за Wordbox се одлучивме на поголем чекор, така да за 15 дена, поточно на 30 Август, Марко Армент на неговиот подкаст (atp.fm) ќе зборува за нашата аппликација.

Може ли да споделите статистика колку се симнати апликациите на Vulpi? Вие имавте неколку игри како The Illuminati Code која не е достапна на македонскиот App Store. Зошто? Дали македонските iOS корисници не купуваат апликации. Апликацијата ја нема ниту на сајтот на Vulpi?

Досега имаме продадено околу 150.000 апликации и игри. Што се однесува на игрите, одлучивме да се фокусираме на апликации за продуктивност, кои реално се подобро платени на AppStore, па ги тргнавме од сите продавници не само Македонската.

The Illuminati Code, првата македонска игра за iPhone, не беше надградена веќе година и пол, а дизајнот беше остарен и не беше нити ретина, па се одлучивме , доколку ги најмиме потребните луѓе за работа, ќе ја надградиме со нова приказна и нов начин на играње.

Што се однесува на Македонските iOS корисници, од нашето искуство тие спуштаат во најголем дел бесплатни апликации.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Wordbox, iOS текст едитор, креиран од македонскиот стартап Vulpi, сега има нова тастатура која сама ги поправа грешките. Се работи за Fleksy тастатурата, производ на американската компанија Syntellia, која сега има нови SDK алатки за да може да се користена и од трети апликации. Flesky, која беше објавена како самостојна апликација пред година дена, и се користи од пола милион корисници, со овие алатки станува првата алтернативна тастатура за iOS. Vulpi се едни од четирите стратешки партнери со кои стартува новата функционалност, велат Абдулах Алиоски и Аднан Бекировски од Лабуништа, основачи на Vulpi. Другите апликации кои се партнери на Syntellia се GV Connect, Launch Center Pro и BlindSquare. „Со Fleksy контактиравме додека ја развиваме апликацијата, па на форумот на Verge прашавме за фидбек од корисниците и едно од работите што ги побараа беше паметна тастатура. Со Аднан се заљубивме во тастатурата, се обидовме да ја направиме сами, но таа е премногу интелигентна, и се договориме да ги контактираме“, вели Абдулах. […]