Во 2040 година Франција ќе биде без возила на фосилни горива

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.ЕУ

Франција сака да го забрани користењето на фосилни горива во 2040 година. Ова значи дека сите возила на улиците во Франција ќе мора да бидат со електричен или некој друг чист погон.

Планот на новиот претседател Имануел Макрон е Франција до 2050 година да биде јаглерод неутрална, јави Independent. Франција има повеќе производители на возила. Renault, Citroen и Peugeot  се дел од француските производители погодени од промените.

Франција до 2022 година ќе престане да користи јаглен за производство на електрична енергија. Ова и не е преголем предизвик со оглед на тоа дека во 2015 година само 2.2% од енергијата во Франција се произведува со јаглен. До 2025 година производството на електрична енергија од нуклеарна енергија треба да се намали на половина од целокупното производство.

Што се однесува до преминот, Франција ќе донесе преоден закон со кој ќе биде олеснета замената на постарите возила. Ова ќе помогне за поевтина замена на старите возила кои повеќе загадуваат, со нови почисти возила.

Целиот план е дел од претходниот договор за намалувањето на CO2. Неодамна САД се повлекоа од Парискиот договор.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] По Франција, и Велика Британија најавува дека ќе забрани продажба на возилата со внатрешно согорување до 2040 година.  На почетокот на месецот истото го најави и Франција. […]