Tumblr надмина 20 милијарди постови од 50 милиони блогови

Tumblr, платформата за блогирање со седиште во Њу Јорк, стигна до неверојатната бројка од 20 милијарди блог постови. Уште поневеројатно е што тоа е двојно повеќе постови за само 6 месеци!

Платформата исто така се ближи до 50 милиони едноставно дизајнирани блогови. Пред година дена, Tumblr имаше „само“ 17 милиони блогови. Ова го покажува неверојатниот раст на платформата која има 120 милиони регистрирани корисници и околу 15 милијарди прегледи на страни секој месец.

Според основачот на Tumblr, Dејвид Карп, еден од главните работи кои сака да ги подобри на платформата е да ја направи уште полесна за користење, бидејќи не верува дека новите корисници се снаоѓаат со блоговите.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments