Tрите .мк оператори ќе добијат лиценца за 4G

во ИТ.МК

Aгенцијата за електронски комуникации одлучи трите најголеми македонски оператори, One, Vip и T-Mobile ќе добијат лиценца за користење на 4G, пишува Alfa Tv.

4G е ознака за четвртата генерација на мобилните безжични стандарди, односно на технологија која овозможува брз интернет (до 100 Mbit/s) и пренос на податоци, a има и потенцијал за стримање на мултимедија, IP телефонија и подобри гејминг сервиси.

„Се прави регонална анализа во однос на претплатници и во однос на физибилноста на таа мрежа. Наскоро ќе искочиме со комерцијален податок и очекуваме веќе на почетокот на наредната година да ги доделиме лиценциите за 4G.”, вели директорот на АЕК, Роберт Орданоски.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Непознат
Непознат
10 years ago

„Наскоро ќе искочиме со комерцијален податок“ – Искочиме?!?

Непознат
Непознат
10 years ago

Зошто им се лиценци за 4G. Па ние уште немаме 3G а овие ќе продаваат лиценци за понова технологија. Значи се покрие центарот во Скопје со 3Г и имаме покриеност од 98% во Македонија?

бране
бране
10 years ago

На еден дел од автопатот велес скопје нема 3г, а и во некои делови од велес, па морав да ставам да ми се менј автоматски 3г&2г кога што има :) Значи не е 98 % покриеност за македонија.