Telegram стигна до 700 милиони корисници, претставен Telegram Premium

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Ова е одлична година за Telegram. Популарната апликација за размена на текстуални пораки дојде во првите 5 според бројот на глобалните преземања за 2022 и до 700 милиони активни корисници месечно.

Оваа недела Telegram го претстави и својот Telegram Premium пакет. Претплатата ќе им овозможи на корисниците да го поддржат одржувањето и понатамошниот развој на сервисот, а во замена ќе добијат некои нови функционалности. За останатите корисници Telegram останува како и досега.

Ова ќе го одбележи и почетокот на монетаризација на платформата која досега немаше одржлив начин за заработка. Добра вест за корисниците кои планираат да го користат сервисот бесплатно и во иднина е дека Telegram ќе продолжи да развива функционалности за сите корисници.

Што носи Telegram Premium

Корисниците кои ќе се одлучат да го поддржат сервисот ќе може да качуваат фајлови со големина до 4GB (лимитот за бесплатни корисници е 2 GB); Ќе можат побрзо да преземаат фајлови, ќе добијат пристап до ексклузивни „налепници“; реакции; и подобро управување со разговорите и двоен лимит.

Ако се запрашавте што е „двоен лимит“ не сте единствени. Со оглед дека нема ограничувања на пораките и фајловите кои може да ги споделиме, оваа најава е малку збунувачка. За среќа Telegram има објаснување. Премиум корисниците ќе можат да следат 1000 канали; ќе може да креираат 20 чет фолдери секој со 200 четови и да додадат четврти профил на апликацијата, како и да залепат (pin) 10 разговори во листата и да одбележат до 10 омилени стикери.

„Придонесoт на премиум претплатниците ќе помогне да се подобри и прошири апликацијата во наредните децении, a Telegram ќе остане бесплатен, независен, и ќе ги задржи корисниците на прво место, редефинирајќи како треба да работи една технолошка компанија“ пишува на блогот на Telegram.

Новитет на платформата ќе биде и додавање на конверзија на глас во текст за аудио пораките. Ова може да биде корисно ако корисникот ги заборавил слушалките, но функционалноста засега е во развој.

Претплатниците ќе можат да постават и подолга биографија, и да додадат линк во биографијата. Овие корисници ќе можат да користат анимирани видеа кои ќе бидат видливи за сите во пораките. За да се разликуваат од останатите ќе добијат и премиум ѕвездичка која треба да покаже дека корисникот го поддржува развојот на платформата.

Веројатно најкорисната промена доаѓа во јавните канали. Telegram за да може да покрие дел од оперативните трошоци, во некои држави во овие канали прикажува спонзорирани пораки. Добра вест за претплатниците е дека повеќе нема да ги гледаат овие пораки.

Листата на придобивки за претплатниците е прилично долга и сите може да ги разгледате на блогот. Ако сакате да го поддржите Telegram месечната претплата е 5 долари.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

За пандемијата на коронавирусот COVID-19

Ажурирано на 25/03/2020

Што е коронавирусот COVID-19?

COVID-19 (коронавирусна болест 2019) е нова заразна вирусна дишна болест предизвикана од новиот коронавирус SARS-CoV-2. Името го добива по „боцките“ на неговата површина кои изгледаат како круна (корона). Коронавирусите можат да заразат и животни и луѓе и да предизвикаат симптоми што се движат од лесна настинка до тешка, животно загрозувачка пневмонија.

Колку е заразен вирусот?

Вирусот е екстремно заразен и се пренесува многу лесно од човек на човек, особено во затворени површини. Се пренесува по капличен пат - во мали капки кои ги прави заразениот човек кога дише, зборува, кашла или кива.

Каде е проширен вирусот?

Почнувајќи од првата епидемија во Кина, од декември 2019 до денес вирусот е проширен во над 140 земји, има заразено најмалку 462.000 луѓе и предизвикано над 20.800 смртни случаи. Според Светската здравствена организација се работи за пандемија. Моментално Европа и САД се соочуваат со нагол пораст на новозаболени. Вирусот е присутен и во Македонија од 26 февруари 2020.

Кои се симптомите?

За да се појават симптомите потребни се 2 до 14 дена. Најчести симптоми се покачена температура, сува кашлица, замор и потешкотии при дишењето. Најголемиот број заболени (околу 80%) имаат благи симптоми кои наликуваат на грип или лоша настинка. Некои луѓе воопшто не развиваат симптоми, но може да ја пренесат болеста на други.

Како да се заштитам себеси и другите?

Добар совет во време на пандемија е да се однесуваме како сите, па и самите да сме заразени. Ова значи, минимизирање на контактот со други луѓе и држење на дистанца од 1 до 2 метри, поретко излегување од дома, често и долго (до 20 секунди) миење на рацете и избегнување на допирање на лицето.

Каде да се информирам повеќе?

Во време на пандемија, а воедно и на лажни вести и clickbait тактики, бидете внимателни од каде конзумирате вести. IT.mk ви препорачува да ги следите официјалните сајтови и проверени извори на информации:

- Официјална веб-страна на Министерството за здравство
- Официјална веб-страна на Владата на РСМ
- Неофицијална страна поддржана од Министерството за здравство
- често ажурирана страница за моменталната состојба на пандемијата. За секоја земја има и посебна статија.

Прочитај повеќе