Суперкомпјутерот на ФИНКИ ќе се користи од јануари

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК, Хардвер

Факултетот за информатички науки и компјутерско инжинерство (ФИНКИ) од јануари 2012-та ќе започне да го користи најмоќниот кластер со високи перформанси во Македонија. Суперкомпјутерот, кој е во сопственост на Министерството за образование, а предаден на ФИНКИ да го управува, ќе можат да го користат сите истражувачи кои имаат потреби од пресметки со високи перформанси, или поточно за медицински, хемиски, биотехнички и информатички истражувања.

Суперкомпјутерот, произведен од Hewlett-Packard, е множество од 86 блејд сервери со 2×6 јадрени процесори и 24 GB РАМ, или вкупно 1008 процесори и 2 терабајти вкупна RAM меморија. Теоретски компјутерот поседува максимални 9,4 терафлопи.

„Ние на ФИНКИ веруваме дека со овој голем ресурс, значително ќе се подобри и зголеми соработката со индустријата, што ќе резултира со многу повеќе заеднички проекти чија практична примена ќе биде двигател на сегашната и идната македонска економија која се повеќе се базира на информатичките и комукациските технологии.“, вели професорот Анастас Мишев.

Kластерот ќе може да се користи со стандардни алатки за паралелно процесирање, но во иднина преку облакот ќе се отвори поголема можност да се соработува со стопанството.

Суперкомпјутерот е дел од 60 милионскиот проект на Министерството за образование и наука за инвестирање во истражувачки лаборатории.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
13 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Дарко
Дарко
11 years ago

Знам што е облак (cloud) и знам што е суперкомпјутер , а сакав да кажам дека луѓето што не работат или не се дел од некоја институција која ќе го користи суперкомпјутерот нема да имаат можност да го испробаат ("осетат") ,ако може тоа така да се каже!

Поздрав

Александар
Александар
11 years ago

Ете баш како што мислев, самите „студенти“ не се ни свесни што е супер компјутер, што е облак (cloud) а еве некој сака и да го „проба на едно кругче“, а дека е слаб реално е МНОГУ слаб.

Мислам дека за жал студентите нема ни да го помирисаат иститот.

Да не навлегуваме во тоа што и како и со колкава „професионалност“ експертите од ФИНКИ одредиле дека токму Неоком како HP gold partner е вистинското решение за овој супер компјутер.

Нешто што заборавив „…или вкупно 1008 процесори…“ – процесори и јадра се различна работа. Еден процесор може да има повеќе јадра, едно јадро е процесирачка единица која овозможува дигитални пресметки. Точно е дека процесор може да содржи едно јадро, но тоа сепак не значи дека е исто.

Дарко
Дарко
11 years ago

Го подржувам Мики, а оние негативни коментари погоре се сигурно од некои кои немаат шанси да студираат на ФИНКИ и да го пробаат суперкомпјутерот, па се тешат дека суперкомпјутерот е слаб :)

Miki
Miki
11 years ago

Tuu ama ste negativni pa covek i kompjuter da vi podari po doma nema da bidete blagodarni. Sreka barem nekoi mladi decki ke imaat moznost da go iskusat ona sto vo denesnovo vreme e novitet a toa e cloud ingot. Za site onie koi se mali a komentiraat procitajte nekoja informacija poveke ke vi bide jasno da ne mesate GPU CPU i parallel processing.

Poz.

Александар
Александар
11 years ago

Треба да има Зошто за да има Затоа.
Прашањето е дали е потребен толку голем центар за процесирање?
На ова прашање треба да се одговори детално и аргументирано за да биде имплементирано.

Вистина е дека графичките карти можат да сметаат бајаги информации, но истите се лимитирани по бројот на операции кои може да се извршат (читај инструкциско множество)

Мислам дека не постојат научни трудови кои можат да го искористат ова „чудовиште“ во Македонија. Подобро е да се бара секундарна намена на овој систем која нема да биде виртуелни машини за терминали.

Инаку HP е беден избор за вакво решение моменталната GREEN TECHNOLOGY предизвикува оксидација на многу делови од системите и при најмали варијации во составот на воздухот ќе има откажување на делови. Е сега рачунајте што се случува кога ќе помине гаранцијата – Финки нема средства за нешто вакво.

Saso
Saso
11 years ago

Samo struja ce trosi za dzabe, imame nie vreme i na obicen kompjuter da si pustime presmetki. Site se palat na mnogu hardver a se zaborava deka glaven dvigatel ce treba da bide namenskiot softver.

donJim
donJim
11 years ago

1,6TF на лаптоп графичка http://www.amd.com/UK/PRODUCTS/NOTEBOOK/GRAPHICS/
5,4TF на десктоп графичка со втората верзија на BIOS http://www.amd.com/uk/products/desktop/graphics/a

donJim
donJim
11 years ago

а и тоа 9,4терафполи нешто малку ми изгледа, новата графичка од АТИ праве 5,4TF и тоа на едно јадро а има плоча од MSI што може да се закачат 4 графички преку crossfire и подржува APP што значи може GPU да го користеш за било какви пресметки т.е. како во функција на CPU, точно дека GPU-то не носе толку кеш меморија, ама не дај боже сега да земеме да споредуваме firestream или FX поцесорите, 9.4TF на 1008 јадра излева дека 9,32GF праве по јадро, па мислам дека и по просечните лаптопи има побрзи процесори од таа пресметка ;) има некоја грешка сигурно

Гост
Гост
11 years ago
Reply to  donJim

„HPC кластерот претставува множество од 86 блејд сервери со 2×6 јадрени процесори и 24GB (Гигабајти) РАМ, или вкупно 1008 CPU физички јадра (2016 логички) и 2TB (Терабајти) вкупна РАМ меморија. ХПЦ кластерот поседува теоретски максимални 9.4 TFlops. Infiniband поврзувачката мрежа овозможува голем проток на информации меѓу процесорите, со многу мала латентност. Кластерот е производоство на Hewlett Packard, а неговата спецификација е направена во соработка со НЕОКОМ, како застапник за HP за Македонија. HPC кластерот ќе биде достапен за користење со стандардни алатки за паралелно процесирање, но во иднина се планира и негово адаптирање во HPC облак, со што би се отворила уште поголема можност за соработка со стопанството“, објасни доц. д-р Анастас Мишев, продекан за настава на ФИНКИ.

Извор: http://www.finki.ukim.mk/mk/news/cooperation-fx3x

Мартин
Мартин
11 years ago

ФИНКИ е иднината, баш ми е мило што сте го објавиле постот. П.С Мало лекторирање на текстот пред да го објавите би било убаво.

Blagoj Petrushev
Blagoj Petrushev
11 years ago

честитки! со радост да се користи!

( да не се 84 сервери? оти 86 x 2 x 6 = 1032)

donJim
donJim
11 years ago

16 јадра се губат во пишењето, целиот текст е така само чкрапнат како да се каже нешто, и така ретко кој знае што е flop или па blade server или CPU :) важно ќе имат брз компјутер со неколку збора кажано ;)

donJim
donJim
11 years ago

CPU процесори ;) е браво, или е CPU или е GPU или е само процесор, а не после кратенката да ставате дупол збор, исто како полицаецот од Подареш, возилото беше удрено од левата бочна страна ;)

види ги сите огласи на kariera.it.mk