Стартува finki.ukim.mk

во ИТ.МК

ФИНКИ започнува со работа од септември 2011-та и ги вклопува во едно двата ИТ институти од Природно-математичкиот факултет и Факултет за електротехника и информациска технологија. ФИНКИ сега ќе ги искористи целосно ресурсите за себе кои, досега, популарните ИТ насоки мораа да ги распределат заедно со другите разни институти на двата факултета. Вака ќе може да се прошири образовната дејност на повеќе полиња, креирајќи посовремен ИТ кадар.

Во моментов на сајтот, кој е интересно и едноставно дизајниран, може да се најдат информации за студиите, уписите и квотите, наставниот кадар, а наскоро ќе бидат додадени и повеќе ресурси. Покрај сајтот, ФИНКИ има и свој Facebook и Twitter профил кои сигурно ќе помогнат во споделување информации.

Новиот ФИНКИ привлече огромно внимание од студентите. Kога објавивме текст за негово формирање пред некој месец, текстот беше илјадници пати прочитан и собра стотина коментари.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
5 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Коста
Коста
11 years ago

Друже Миладине, а дали е фер ние на ИИ да губиме огромен дел од средствата кои самите ги внесуваме во ПМФ заради другите факултети? Вие на физика, географија и не знам што друго добивате апарати и слични направи од нашите пари, додека ние добиваме заостанати компјутери и никакви рутери/свичеви? Па не е социјализам ова. Јас не викам физика да згасне или слично, напротив – ја почитувам физиката како и сите други природни науки, но ако немате пари сами тогаш нека ви помогне државата од вкупните пари на цел народ(буџетот) а не од нашите(студентите на ИИ), зашто вашето постоење е од полза на целото општестсво, а не само на студентите од ИИ.

Феикер
Феикер
11 years ago

happends ^ Намерен type-o ?

Miladin Miladinoski
11 years ago

За буџетот на ПМФ ова претставува катастрофа. Како ли воопшто ќе се финансира факултетот од сега натаму и што значи тоа за нас студентите при останатите институти?

Факултетот едноставно неможе да просперира со 50тина бруцоши секоја година. И досега и така едвај се наоѓаа пари, а сега нема да има ни третина од нив!

What the fuck happends next?

Goce Manevski
Goce Manevski
11 years ago

Иако празен, веб дизајнот е многу интересен, секој факултет посебно ваквите за информатика, мораат да имаат лесен, интересен и интерактивен портал. Сепак стремиме кон светот нели!? :)

Лудакот...
Лудакот...
11 years ago

Пасија?Тоа не е македонски збор, желба,опсесија потребно е да се стави нешто друго наместо тој збор.Сепак ова е официјална страница на факултет не е некоја рандом страница.