Соберете ги сите политичари, хрватската PolitkoN1 GO е интересна копија на Pokemon

Avatar img-thumbnail img-circle

во гејминг, ИТ.ЕУ

Парламентарните избори во Хрватска ја мотивираа хрватската телевизија N1, да издаде сопствена Android видеоигра. Играчите на PolitikoN1 GO наместо покемони, треба да ги соберат сите хрватски политичари.

„Мотивирани од еуфоријата за лов на покемони, сфативме дека истата идеја можа да се искористи и за забава на локално ниво, но и за едукација за изборите, заради ова во соработка со нашите партнери ја приготвивме апликацијата во која ќе можете – да ловите политичари“, велат од N1 телевизијата.

Целта на игратa е чиста забава. Иако апликацијата им овозможува на граѓаните да бидат поинформирани пред да го направат својот избор. Во играта се сместени основните податоци за секој од политичарите, неговата функција, функција во партијата и негови должности, пишува Netokracija. Во Хрватска засега се кријат 50 политичари, а играчите кои ќе уловат 40 ќе станат премиери.

Апликацијата е достапна на Google Play, а креаторите објавија дека нема да има верзија за другите оперативни системи.

PolitikoN1

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix Global

Fullstack Developer

Melon, part of Kin+Carta

Data Scientist

Melon, part of Kin+Carta

React Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk