Шетајте низ Скопје со TraWell – водич со проширена реалност за Аndroid

во ИТ.МК, Совети

Туристичкиот водич TraWell сега е достапен на Google Play за Android паметни телефони и таблет компјутери. Aпликацијата е водич низ Скопје, и е лесна е за користење со куп информации за музеите, црквите, џамиите, спомениците, рестораните, баровите и други привлечни локации, вклучувајќи ги и тие кои се во Старата Чаршија која е популарна меѓу туристите.

Стартапот CodeWall додаде во TraWell и галерии на слики, мапи и можност за оценување и коментирање на местата. Апликацијата има и e-Картички кои можат да се споделат преку друштвените мрежи или имејл. Но, иако апликациајта работи и офлајн, за слоделување на картичките ќе треба да бидете онлајн.

Постои и можност за персонализирање и организација на прошетки и тури за посетување на места, со мапи и агенда за време и датум. Сепак, најинтересното нешто во апликацијата која чини 5 долари е што користи проширена реалност која, откако ќе се вклучи камерата, прикажува информации со одалеченост и ориентација според локацијата на корисникот.

„Оваа алатка особено ќе им помогне на странските туристи во навигацијата низ нашата метропола, но и на сите граѓани на Република Македонија кои сакаат да посетат некое градско обележје или едноставно сакаат да видат каде најблиску можат да го испијат своето кафе.“, вели Мартин Анчевски, еден од основачите на CodeWell.

Наскоро се очекува и iOS верзија.

CodeWell е стартап стар една година, основан од младите Мартин Анчевски и Нино Карас и поддржан од ПСМ инкубатор, кој стана препознатлив на македонската ИТ сцена по својата Автобуско апликација, со која успеаја да привлечат спонзорство од Т-Mobile. CodeWell успеа со TraWell да собере најмногу гласови на Europe Startap Weekend Battle и да замине во Лондон каде ја презентираа апликацијата.

[youtube]nAp6wVpxdAg[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
19 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Зоки
Зоки
9 years ago

Јас ја имам видено апликацијата како функционира на HTC и изгледа океј, а си ја врши работата за која е наменета. Искрено, дизајнот може и мора да се подобри, ама ова е прва верзија и има простор за да се направи тоа. Ако навистина мрчите за цената, значи, алал нека ви е. Но, не ме чуди, оти сме народ кој е навикнат да пиратира софтвер, филмови и музика и да не плаќаме ниту цент за нив. Идејата, пак, да дадеш 200 денари за софтвер што ќе ти користи е чудна и непозната.

Владимир
Владимир
9 years ago

Јас имам едно прашање, не сум баш информиран. Дали на македонските програмери им е дозволено да ги продаваат своите апликации? Доколку тоа не е така официјално, како е изведено ова со плаќањето на апликацијата?

Владимир
Владимир
9 years ago

Се разбира ова се однесува на Google Play

Абв
Абв
9 years ago

А што е разликата помеѓу screenshot-овите и апликацијата? Според мене сето тоа е исто.

Прашање
Прашање
9 years ago

Многу ме интересира, гледам интересни критики за дизајнот, па сакам да ве прашам дали некој од вас ја инсталираше апликацијата на уред па да критикува колку е добар и кориснички пријатен дизајнот или чисто коментарите ви се базирани на сликите од апликацијата?

Зоран
Зоран
9 years ago
Reply to  Прашање

Претпоставувам врз база на screenshots, треба да се плати нели!

dvfbg n
dvfbg n
9 years ago

Dosta hejatas be makedonce. Naprajte Vie nesto a ne ste sednale i samo komentirate od doma i cekate nekoj da ve vikne neso da praite. Opstestvoto vas se ne ve razbira.

Gocho
Gocho
9 years ago

Fontot e tolku necitliv sto ja ubiva aplikacijata. 0 poeni za izbrotot na fontot i celo UI/UX resenie. Sodrzinata e ok.

dime01
dime01
9 years ago

Секоја чест за апликацијата, но се согласувам со реално треба малце повеќе да се потрудите околу дизајнот ова на ништо не личи

CodeWell
CodeWell
9 years ago
Reply to  dime01

Ви благодарам за коментарите, ќе биде земено во предвид, но само да кажам дека за дизајнот беа најмени дизајнери, и токму за овој дизајн добивме и доста позитивни забелешки, свесни сме дека одредени аспекти треба да се променат и на тоа веќе работиме

Томе
Томе
9 years ago
Reply to  CodeWell

абе имавте дизајнер на стартапот, само некој ве подучил…
ама карма …
се е у круг

@danijanev
9 years ago

Штета за корисна аппликација да биде со толку лош дизајн. Ако веќе сте решиле да правите апликација прво барем ангажирајте дизајнер. Од ова очи болат. Почнувајќи од логото, боите, фонтот, иконките…не вреди дефинитивно за парите,за долар имам топ Travel iPhone апликации. Не знам како е кај Андроид ама вакво нешто дефинитвно не поминува кај Apple AppStore.
И не, ако е добро секој ќе го пофали, подобро да се укаже на грешките за да се подобрат отколку да се лаже дека е добра апликацијата.

Томе
Томе
9 years ago
Reply to  @danijanev

јас бев дизајнер на ова на стартапот, 90% од практичноста и идеите се од мене, ама некако чудно после тоа бев изигран, дизајните отфрлени па продолжија сами.

@aleksandar_9
9 years ago

да имав таблет би ја купил ;)
Супер е апликацијата ама screenshot-от со фонтаната погоре ми штрчи некако

Lazo
Lazo
9 years ago

Kompletno se slagam so Pero, nema nesto sto e makedonsko a da ne e ishejtano od drugi makedonci – uvek ke se najde nekoj pameten da udri komentar i da go ishejta toa bezrazlika kolku e dobro. Aplikacita kolku sto mozam da vidam nudi sve i svasta i logicno e da se naplaka. Cenata ne e golema i za nas standard a kamoli za stranski turisti.

Шетач
Шетач
9 years ago

Шетајте и вие ама прво ќе платите 200 денари..

Pero
Pero
9 years ago
Reply to  Шетач

Mozes i bez pari, ama bez ovaa aplikacija, mislam deka vredi da se plati ima dosta opcii vnatre, a i ne e targetirana za crcori od makedonija tuku za lugje od strana, ako ne si zabelezal na angliski e celata aplikacija

Repero
Repero
9 years ago
Reply to  Pero

Pero se iznese kulturno i profesionalno. Makedoncite se crcori.

Pero
Pero
9 years ago
Reply to  Repero

mozebi mojot komentar ne bese najkulturen i najprofesionalen, no za aplikacija so ovie opcii da ne sakam da platam 200 denari, pa toa se 2 bureka i pola litro jogurt, stvarno me iritirat takvi komentari

види ги сите огласи на kariera.it.mk