Сега има над 100.000 Android апликации

во Мобилни, Софтвер

Mоментално на Android пазарот 64 отсто од апликациите се бесплатни, но тоа е делумно заради рестрикциите при купувањето, но неодамна Google го отвори платениот Android пазар во додатни 20-тина земји, и најави дека ќе платениот пазар ќе биде достапен за уште земји. Со тоа, кога секој ќе може да купува и прави платени апликации, ќе се види и раст во нивниот број.

Сепак, Android има само 1/3 од над 280.000 апликации за Аpple-oвиот iOS.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments