Сатја Надела сега е и претседател на одборот на директори на Microsoft

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Одборот на директори на Microsoft едногласно го избра Сатја Надела за нов претседател на компанијата. Тој досега беше директор на компанијата, а сега е на чело и на бордот на директори. Г. Надела ја презема функцијата претседател од Џон Томсон од Symantec кој беше претседател на Microsoft и останува независен претставник во бордот.

Сатја Надела дојде на местото директор на Microsoft по повлекувањето на Стивен Балмер од чело на компанијата 2014 година. Во исто време од позицијата претседател на бордот се повлече основачот на Microsoft Бил Гејтс, и беше заменет со независен претседател, г. Томсон.

Ова е првпат по 2000-та година директор и претседател на Microsoft да биде иста личност, откако Бил Гејтс се повлече од директорско место.

Поддршката која ја доби г. Надела е признание за неговата работа. Под негово водство Microsoft се врати на листата највредни компании, а акциите на компанијата откако е директор на Microsoft се пораснати 600%. Компанијата одлично се снајде и во пандемијата. Заработката на Microsoft во 2020 порасна 14 отсто.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post Сатја Надела сег… appeared first on […]

види ги сите огласи на kariera.it.mk