Скопје го доби првиот полнач за електрични возила

во ИТ.МК

Кратко откако беше претставен првиот електричен автомобил кој ќе се продава во Македонија, сега е претставен и првиот полнач за електрични автомобили во Скопје. Полначот е сместен на првиот кат на гаражата „Македонска фаланга“, и има моќ од 22 киловати. Во превод тоа значи дека полначот може да наполни електричен автомобил за 30-тина минути. Заедно со полначот и ПроКредит банка си ги претстави своите пет нови електрични автомобили.

Пристап до полначот ќе биде бесплатен за сите електрични возила. Ова можеби е прва субвенција за електрични автомобили во Македонија. Некои држави веќе активно ги субвенционираат електричните автомобили со цел да го стимулираат купувањето. Иако се поскапи од вообичаените автомобили, пример популарниот Tesla Model S чини над 60.000 евра, сепак разни држави се обидуваат да го поттикнат купувањето така што за електричните возила ги ослободуваат од плаќање паркинг и патарини. Бенефитите од овие возила се очигледни – покрај поевтината струа, најважно е што електричните возила не испуштаат штетни гасови. Во Македонија нема официјални субвенции за електрични автомобили, освен овој бесплатен пристап до катна гаража. Но, ова е почетокот.

Според градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, ќе бидат инсталирани уште полначи и ќе бидат набавени електрични возила за потребните на Град Скопје. Веќе е набавена и втор полнач од јавното претпријатие Градски паркинг.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] За споредба, во Македонија пред една година беше поставен првиот електричен полнач. […]

види ги сите огласи на kariera.it.mk