Први импресии од Windows 8

во Софтвер

Ја гледавте презентацијата за новиот двоен Windows 8 наменет за декстоп и таблет компјутер? Го симнавте и инсталиравте Windows 8 Developers Preview? Тогаш да чуеме што мислите…

„Го инсталирав на virtalbox, добар е засега, само овоа Metro UI ми иде на нерви, да не најде некој како да се изгаси. Тотално непотребно на десктоп PC.“, вели FiC DoGG.

Windows е најкористениот оперативен систем, неговото редизајнирање и промена на интерфејсот значи и промена на навиките на како се користи овој ОС кај скоро 90 отсто од сите корисници на компјутери ширум светот. Но како е прифатена оваа промена?

„Сметам дека многу од корисниците пре-остро реагираат на промените на интерфејсот; можам да сфатам повеќето од корисниците на почетокот да го преферираат „стариот добар“ интерфејс на Windows поради блискоста што се изградила низ годините, но објективно Metro изгледов е ништо повеќе од глорифицирано Start мени. Сметам дека на никаков начин нема да ја попречува продуктивноста на корисникот.“, вели Goaty.

„Зошто само метро? Интерфејсот со „прозорци“ (windows) е мртов. Иднината е на апликации на цел екран, од типот на оние присутни на Аndroid и iOS. Метро UI би бил потег во права насока – но за жал Мicrosoft секогаш биле кукавици да направат нешто радикално различно и затоа се зад Apple и Google, по иновативност. Windows од секогаш бил платформа кај што ќе ти натрупаат се и сешто, па ти снајди се.“, вели Krale.

Дискусија, прашања, импресии, критики или пофалби, и скриншотови ќе најдете на форум

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Filip
Filip
10 years ago

Mene iskreno celiot operativen mi e vo globala top :D a posebno METRO UI e neshto prekrasno :D

Igor
Igor
10 years ago

Mislam deka noviot operativen sistem potočno Metro UI e ograničeno na edna mnogu mala grupa na korisnici (oni koi sakaat samo da surfaat, da pročitaat nekoj dokument, tekst ili pak poglednat nekoj film), Ne možam da zamislam deka nekoj bi rabotel vo AutoCAD, Photoshop, muzički sekvencer ili slično…Metro sega za sega bi rekol deka e edna dobra "igračka".