Intel и LEGO експериментираат со проширена реалност

во Свет

Дали некогаш сте земале некој производ и сте гледале во пакувањето прашувајќи се како навистина изгледа производот внатре? Доколку е така, а верувам дека е, тогаш ќе ви се допадне апликацијата која Intel ја претстави на овогодинешната IDF конференција. Intel во соработка со данската компанија за играчки LEGO демонстрираше апликација за проширена, аугментирана реалност која дава 3Д приказ од неотпакуваниот производ.

Апликацијата за аугментирана реалност функционира благодарејќи на посебен хардвер, Sandy Bridge PC со интегрирана графичка и мала ITX матична плоча. Користејќи обична веб камера апликацијата ги регистрира фотографиите на LEGO кутијата барајќи соодветен 3D приказ од производот која таа го содржи. Кога апликацијата ќе го вчита производот неговиот 3D приказ ќе се појави над кутијата. Со ротирање на кутијата се ротира и 3D приказот, а доколку сакаме да го зумираме приказот, тогаш кутијата ја носиме поблиску до веб камерата.

Овој нов производ на Intel може многу да го олесни купувањето на пакувани производи за кои не знаеме како изгледаат. Апликацијата за аугментирана реалност треба да се појави во продавниците на LEGO наредната година. Ова не е прв пат LEGO да експериментира со аугментирана реалност, со таа разлика што претходниот систем беше далеку поскап и функционираше само со одреден број на производи.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk