Платете таксена марка преку мобилна апликација

Административната таксена марка за патна исправа, возачка дозвола и за студенти, отсега ќе може да се плаќа преку Android, iPhone или BlackBerry телефон. Taksena Marka е официјална апликација на Министерството за информатичко општество, и е изработена од Web Factory, дечките кои освоија второ место на Vip Android предизвикот.

Апликацијата е прилично едноставна. Одбирате за што сакате да платите, внесувате сума и праќате СМС. Во моментов ја има само на Android пазарот, претпоставувам дека зa iPhone и Blackberry се чека одобрување на апликацијата.

Овој систем работи на ФИНКИ, новиот факултет за информатички науки и компјутерско инжинерство. МИО бара од институциите и факултетите да се пријават кај нив за да се обучи администрацијата која ќе работи со овие системи за да знаат како да извршат проверка за дали е платена таксена марка.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
14 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Ира
Ира
9 years ago

Идејата е супер…ама…имам проблем: Платив преку апликацијата една од 100 денари и 2 од 50. Во МВР за лични документи не ми го прифатија овој начин на плаќање, па морав на уплатница да уплатам повторно уште 200 ден. Денес добив извештај за мобилен телефон, и гледам дека оваа сума е наплатена 4 пати!!!!!! Каде да се обратам за рефундирање на парите?

Petar Gligorovski
10 years ago

Ме интересира дали може да се плати за лична карта … и доколку може, оти не добив повратен код …

(во секој случај одлична идеја е апликацијата … )

Abv
Abv
11 years ago

Taksena Marka ja ima i na iOS App Store.

Трајанчо
Трајанчо
11 years ago

а има ли програма за да не платиш?

Игор
Игор
11 years ago

Да, дизајнот е лош ама апликацијата е многу корисна, убаво би било да се прошири и за други услуги од ј. администрација (катастар на пр.).

Bojan
Bojan
11 years ago

Toa e toa vo nasava mila drzava. Od sekogas imalo i ke ima mrcatori. Bravo za ideava i za realizacijava. Konecno pocna nesto da funkcionira.

Гоце
Гоце
11 years ago
Reply to  Bojan

Ц,ц,ц… Не ми се верува. Обука на вработени, пријавување на институции, чекање на повратна порака со код, верифицирање на кодот…..

WOW! Многу поеднаставно решение отколку досегашниот плукни/залепи систем. Навистина нешто почнало да функционира.

Коста
Коста
11 years ago

Маааајко мила каков ужас од дизајн! Толку не можеа да ја направат да личи на нешто?! Оооооф!

Илија
Илија
11 years ago

Апликацијата испраќа смс порака, и по испратената порака добивате повратна порака со код, кој потоа ќе го верифицираат на шалтер.

kuzman0v
kuzman0v
11 years ago

Ако не се лажам, апликацијава ќе работи само на тие што се на пост пејд. Барем така заслушнав на радио.

Pite
Pite
11 years ago

i kako se dobiva potvrda deka e plateno ?

Кумановац
Кумановац
11 years ago
Reply to  Pite

i mene me interesira toa, kako kje dokazes deka si platil, i dali kje veruvaat tie sto rabotat na salterite, posto im m prost narod

Диме
Диме
11 years ago

По плаќањето, назад добиваш код. Тој код е уникатен и само еднаш ќе може да биде искористен од страна на одговорно лице на шалтер. Му го кажуваш кодот, проверува дали постои и маркира дека си платил. Откако кодот е маркиран / искористен, не можеш истиот да го покажеш и на друго место.

Просто и едноставно :)

кристина
кристина
9 years ago
Reply to  Pite

ке ти стигне код одма после уплата јас денес уплатив и одма ми стигна и се пишува на местото на пријавата каде што стои таксената марка