ИТ настан: Данскиот Valuer сака да ги запознае македонските стартапи и иноватори

Avatar img-thumbnail img-circle

во Интервјуа, ИТ.МК

Доаѓаме да ги запознаеме македонските иноватори, вели Дејан Расу од данската платформа Valuer.ai. На 23ти ноември, во четврток во Фондот за иновации и технолошки развој, Valuer ќе им презентира на македонските стартапи како платформата може да им помогне да остварат соработки со интернационални партнери.

„Сакаме да го запознаеме локалниот еко-систем, да ги чуеме приказните директно од иноваторите и да им презентираме како може ние да им помогнеме“.

Valuer.ai е AI-базирана платформа која идентификува потенцијални соработки помеѓу големите компании, VC фондовите и иновативните стартапи. Платформата користи контекстуални податоци за стартапите, го следи нивниот развој, и со тоа им го олеснува процесот за компаниите и VC фондовите да можат побрзо да ги препознаат стартапите со потенцијал, објаснува Дејан. Компаниите добиваат детална анализа за стартапите, кои пак добиваат можност да остварат соработки, дури и додека се во рана фаза.

Стартапите во кои Valuer е заинтересен се тие кои: можат да иновираат, се посветени и имаат човечки капитал да ja реализираат својата визија. Се бараат стартапи во разновидни фази на развој, дури и универзитетски тимови кои немаат стартап искуство, но имаат иновативни продукти.

„Присуството на платформата е бесплатно, но тоа што ќе добијат стартапите за возврат е професионална анализа и документација на нивниот продукт, фидбек од експерти и можност да си отворат пат за идни интернационални партнерства“.

Освен дигиталниот пристап на идентификување на потенцијални партнерства, Valuer организира и натпреварувања како Resillence Business Cup, во соработка на Resilience Cities 100, што е дел од Rockafeller организацијата. Ова нaтпреварување ќе биде презентирано и на настанот во Скопје.

Основана во Данска, со тимови низ целиот свет

Valuer.ai е основана во Валје, Данска, од група на стартап експерти и инвестори, но платформата за брзо време се шири со партнери и стартап скаути од целиот свет. Valuer е присутна во Белград од каде доаѓа Дејан, и од неодамна има тим и во Скопје.

„Со данскиот тим се знаеме веќе неколку години, и кога не прашаа да им помогнеме, нормално дека прифативме бидејќи знаевме дека тоа е шанса да го ставиме регионов на глобалната мапа“, вели Дејан. „Многу брзо ни стана јасно дека има еко-систем во регионот што вреди да се култивира за да може да си го исполни потенцијалот“.

Според Дејан, балканскиот регион има талентирани иноватори, иако повеќето стартапи веруваат (и со право!) дека се ограничени поради гео-политичките бариери. Најчесто, вели тој, стартапите го извлекуваат подебелиот крај бидејќи не им се дава шанса да постојат долгорочен план и да му се посветат на развојот на својот иновативен продукт. „Но, се надеваме дека ќе го смениме тоа така што ќе му дадеме вредност на регионалниот еко-систем да најде нов начин како да соработува со глобалните клиенти на Valuer“, вели тој.

Дејан во име на Valuer ги поканува сите стартапи да дојдат на настанот во четврток, 23.11 од 14 до 17 часот, и да научат повеќе за платформата. Сите кои се заинтересирани за процесите на Valuer можат да го пополнат прашалникот во кој можат да ги наведат своите интереси за идни партнерства.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

Data Masters

Data Engineer

види ги сите огласи на kariera.it.mk