МВР ја претстави својата „Пази радар“ апликација за Android и iPhone

во ИТ.МК, ретро

МВР реши да ги искористи новите технологии за да ја подобри безбедноста во сообраќајот, и да ги информира возачите за радарските точки низ државата со импликација апликација за Android и iPhone.

„Пази радар“ ќе ги прикажува сите радарски точки во земјата со цел, како што вели министерката Гордана Јанкуловска, не да казнуваат, туку превентивно да дејствуваат и да ја подигнат свеста за безбедноста.

„На граѓаните им нудиме едно автоматско известување за поставените радари што значи дека тие благовремено ќе бидат предупредени да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и со тоа не само што ќе ги избегнат евентуалните казни, туку ќе се спречи и можноста за возење со брзина над дозволеното“.

Апликацијата сè уште не е објавена на Android Market и на Apple App Store. Но, креаторите, студиото за апликации Web Factory ни рекоа дека ќе биде закачена на соодветните пазари за некој ден.

„Пази Радар“ користи GPS да ја одреди локацијата на корисниците и сите можни блиски радарски точки кои ќе бидат означени во три бои: црвена кога возачот е блиску на 100 метри, жолта кога е на 250 метри и зелена боја кога е на 400 метри. Има опција самите корисници да наместат на колку метри или километри да добијат известување за радарот. Секако, за да функционира целиот систем e потребно возачот да има вклучено мобилен интернет и да користи Android или iPhone уред.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
31 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
heroes of dragon age cheats

In fact when someone doesn’t be aware of after that its up
to other people that they will help, so here it takes place.

malina
malina
9 years ago

za iphone nema app radar a u izjavata kazavte deka ke ima a be lazgovci ?

Детектор
Детектор
10 years ago

Сите се измешале. Не е радар детектор тоа. и за ништо не служи – освен за перење пари. и то.

Implikator
Implikator
10 years ago

Da se razberime tie nemaat objaveno Aplikacija tuku Implikacija :)

Aleksandar Ilievski
Aleksandar Ilievski
10 years ago

Mora da se napravi da bide offline gps mapi ili da gi prevzema mapite od google i na niv da belezi ako e mozno toa :)
zasto najnovata 6.6.0 root verzija so world navigation kako i nejzinite 5 – 6 predhodnici u stvari od 5.1.0 mozese da se kesira samata maa i da ja upotrebuvas Offline , samo da si pravi update na sloboden wi-fi .. i da se sinhroniziraat radarite i kamerite i se ostanato … sto bi pomognalo na vozacot da izbegne kazna … do dusa treba da napravat i za Velosipedistite vakvo nesto kade ima obelezani pateki za vozenje
:)

Da im se pokaze na ne na ulica da se vozi ….
ili na pesacki kade sto ne e dozvoleno …. Itn .. :)

Saso
Saso
10 years ago

A dali ima nekoj dokument kaj sho se objaveni poziciite na kamerite? primer, kako nekoja lista na site kameri? ili to e tajna?

IT.com.mk
10 years ago
Reply to  Saso
Трајанчо
Трајанчо
10 years ago
Reply to  IT.com.mk

Server Error in ‘/’ Application.

Saso
Saso
10 years ago
Reply to  IT.com.mk

Hehe, pa nesto taka… Mi padna na pamet (i malku pocnav) da si napraam jas moja vakva aplikacija, koja ke raboti offline. Super bi bilo ako postio nekoj fajl so geolokacii na kamerite.

Игор
Игор
10 years ago

http://www.theaa.com/motoring_advice/touring_tips

The use of gps with speed camera points of interest is not allowed.

Значи противзаконско, ебати државата

spidi
spidi
10 years ago

Ako vo Virdzinija, USA vozite i koristite naprava koja ima instalirano aplikacija za detekcija na radar, kje vi ja odzemat napravata i kje vi naplatat kazna :o

Vex
Vex
10 years ago
Reply to  spidi

Spidi greska si brate! Ima policsko toki voki da gi slusas dzandarite sto zborat na radio pa ne e zabraneto vo USA.

spidi
spidi
10 years ago
Reply to  Vex

procitaj > Is it possible that the phones could be designated as radar detectors, which are illegal in Washington and Virginia, and temporarily confiscated just as stand-alone radar detectors are?

According to the Virginia code, it is illegal for any vehicle to have “any device or mechanism, passive or active, to detect” radar

spidi
spidi
10 years ago
Reply to  Vex

a i slusanjeto na policiskoto radio koga si vo kola e ilegalno. koristenjeto na t.n police scanner radio koga si nadvor od kola e dozvoleno samo na oficijalni kanaliodobreni od policijata i toa e vo interes na transparentnosta, ama ne vo kola. procitaj>For example in some jurisdcitions is illegal to use them in the car. In some jurisdiction you can't buy one if you have criminal record. And using it during a crime is also illegal. Also in some jurisdcitions you can listen BUT you can't spread out the information.

123
123
10 years ago

А да си возите според прописи и да не се замарате со апликации, приватност и се останато? :)

Вундеркинд
Вундеркинд
10 years ago

Прашањето кое е актуелно во светот во врска со ваквите апликации е:
ДАЛИ ВАКВИТЕ АПЛИКАЦИИ СЕ ЛЕГАЛНИ?
Иронијата кај нас е што МВР е промотор на ваква апликација која ќе стимулира неодговорно и брзо
возење. Прочитајте што пишува NY Times за ваквите апликации на следниот линк: http://wheels.blogs.nytimes.com/2009/10/13/should
Шефот на полицијата ја нарече навиката на луќето да ги користат овие апликации -„кукавичка“,
а другото „жешко“ прашање е дали луѓето што ги користат апликациите се всушност криминалци.
Иронично е што кај нас МВР ја промовира апликацијата! Класика:D

Сајбер Трајан
Сајбер Трајан
10 years ago

Ако програмата нема интеренет пристап – пеки. Иначе… Проверете да не има пермисии да ви чита и од листа на контакти и на остварени повици :-) Мада не верувам дека им текнало на творците на импликацијата. Али кај ги знаеш.

Dobronamernik
Dobronamernik
10 years ago

Siguren sum deka ako nekoj vi kazese deka vakva aplikacija predlozila gernamskata policija, site ke bevte – pametni se germancive mme.
Tolku e noz do koska u drzava so sme se naucile na se da pljukame.
Nejse, smetam deka idejata e bas dobra, faktot deka znaes kade ima radar (pod pretpostavka deka toa e na rizicna tocna, ne vo dzbun posle krivina fin za kaznivanje) sigurno ke te napravi popretpazliv.
Vo smisla na privatnost, tehnicki sigurno deka moze da ve pratat, no toa tesko moze da se iskoristi da ve kaznat za brzo vozenje. Ako sakaat da ve kaznat za nesto drugo, togas i taka ke ve najdat. Ako mislevte deka toa sto nemate gps do sea znaci ne mozea da ve lociraat se lazete. I toa mnogu.
Kako i da e, online mapa na web, ne e loso da zakacat, ako stvarno resile da go napraat kako treba. Em za ovie zasekirani za privatnosta, em za tie bez smart phones.

Maldonado
Maldonado
10 years ago
Reply to  Dobronamernik

Ti go citas toa sto go pisuvas??? ili onaka samo lupas gluposti "Siguren sum deka ako nekoj vi kazese deka vakva aplikacija predlozila gernamskata policija, site ke bevte – pametni se germancive mme." Ovaa programa e protivzakonska moj dobronamerniku zatoa ja nema vo germanija. eh momce makedonce, tek sega nema
da ima mesto vo evropa za nas.

za ovaa vest: glupi policajci breeeeeeeeeeeee

Петар
Петар
10 years ago

Дали е можно кога ќе ја инсталирате апликацијата, МВР во секое време да знае каде сте и со која брзина возите?!? Секако. Секој смарт (паметен) телефон од новата генерација има GPS со чија помош сопствениците на апликацијата која сте ја инсталирале (Во случајов МВР) може да знаат каде сте и со која брзина се движите. Пред да ја инсталирате апликацијата побарајте детали за тоа како работи истата, можеби ви е нарушена вашата приватност, која со закон ви е загарантирана! Модерните радари ги ловат брзите автомобили на многу подлеку од километар пред да се приближат до радарот, па која е логиката кога сте фатен на еден километар, после да бидете предупреден на 400м?!? Финта нели :)))

ГГдф
ГГдф
10 years ago

Ќе биде, ќе биде…
Ја би!

Влатко
Влатко
10 years ago

Нема ли да биде примамливо на местата каде знаеме дека нема радарска контрола да се „гази“ 200 на саат? :D

kristijan
kristijan
10 years ago
Reply to  Влатко

Па тоа е финтата уствари, радарските места ќе делуваат само психички поради тоа што таму нема да има радар, а ти сепак ќе се замислиш дали да притиснеш, додека пак каде што нема обележано радар ќе постават радар и ќе не "фаќаат како риби".

vaaaskk
vaaaskk
10 years ago

kako da go downadiram ova programa na samsung galaxy s2

pavle
pavle
10 years ago
Reply to  vaaaskk

pa bidi popameten od ovie i napravi im of-line mapa na aplikacijata

goran
goran
10 years ago
Reply to  vaaaskk

a kako na sony ericsson xperija x8

Radovan
Radovan
10 years ago

Да да одлично, апликација од МВР со упален гпс што те следи додека возиш.

Сигурно ни сорсот да видиме што прави нема да го дадат.

@darko156
10 years ago

А зошто се прави промоција кога не е достапна апликацијата, не можеле ли прво да почекаат да стане достапна па да ја објават… вака на невидено може само да претпоставуваме и да се надеваме дека за некој ден ќе ни текне да провериме дали е достапна за да ја симнеме и употребауваме..

@cefomk
10 years ago
Reply to  @darko156

Ne hejtaj, lichno kje te potsetam koa kje bide online! :)

@darko156
10 years ago
Reply to  @cefomk

Само ако не си ме потсетил, има хејт х10 да ти праам ;)

@MLazarevski
10 years ago

Зошто не шибнеа една оф-лајн мапа, па да не зависиме од интернет додека ја користиме апликацијата? Ќе се кешираат мапите?

види ги сите огласи на kariera.it.mk