Надополнето: За цените на МАРНет не се разговарало, најверојатно ќе останат исти

во ИТ.МК

Од Глобус велат дека е направено сопствена анализа, без конкретни информации од МИО, дека „Штом за регистрирање на домен ќе се ангажираат нови приватни компании кои би требало да добиваат лиценца од МАРНет (лиценцата сигурно нема да ја добијат беслатно) тие сигурно ќе ја наплатат услугата (за оваа услуга и МАРНет наплаќаше одредена сума) тогаш логично е дека ќе се добие на брзина на регесрирање и се надевам не превисока цена за извршената услуга.“

</надополнување>

МИО најавува скратена процедура за регистирање домени, либерализација на пазарот, но и домените, односно регистрацијата на .мк домените ќе биде „многу“ поскапа. Вака пишува магазинот Глобус во својот „Владата сака да го контролира Интернетот!“.

Надвор од насловот кој е испровоциран од расправа меѓу опозиција и власт т.е МИО, текстот се однесува на гасењето на МАРНет од страна на Уставниот суд и за последиците што ги затекнаа македонските интернет корисници и локални бизниси.

Инаку додека работеше МАРНет регистрацијата на .мк домен чинеше 600 денари за една година, а после првата година 310 денари. Контактиравме со МИО за новата цена на .мк доменот, но немаше конкретен одговор од таму бидејќи новиот директор на МАРНет Сашо Димитријоски, советник на МИО не беше достапен (види надополнување).

Но, интересно, г. Димитријоски имаше денешно интервју за Нова Македонија каде спомена дека МАРНет наскоро ќе се профункционира.

„Оптимистички регистрацијата на нови (.мк) домени ќе почне до крајот на наредната недела, а песимистички на тоа би можело да се почека до крајот на февруари.“, вели тој додавајќи

„Она што како приоритет се наметнува во овој момент е укинувањето на правилникот за управување со врвниот македонски домен (.мк). Иако не е најсуштинската работа на функционирањето на „Марнет“, сепак, во оваа ситуација на непостоење на правна регулатива за управувањето на домените, уште во првите денови ќе треба да се донесе нов изменет правилник. Правилникот што беше во сила до скоро имаше многу слабости.“

Добивај известувања
Извести ме за
guest
8 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Gjoko Pargo
10 years ago

Утка… тотална… џабе потрошено време во читање.
Само 1/3 (и тоа првата 1/3) од текстот е некако врзана со насловот и со кеч-фразата „многу“… меѓутоа нема никакво објаснува што значи тоа „многу“, како треба да биде сватено, а нема ни линк до изворната вест од која што авторот го извадил заклучокот.

Реклама ли е ова да се купи „Глобус“ за да се одгатне загатката што тоа авторот подразбира под „многу“ поскапи?

Viktr Ars
10 years ago
Reply to  Gjoko Pargo

Пишува зошто нема коментар за тоа „многу“, иако од понеделник ќе се обидеме да дознаеме повеќе, и втор „за рекламата на Глобус“, отвори им го сајтот пред да претпоставуваш зошто не е линкано.

Секогаш сме отворени за критика, но таа која има основа, а не се базира на претпоставки и теорија на заговор :)

Psy
Psy
10 years ago

Море среќа што серверите работат :D

Vladimir Runchev
10 years ago

Може ли сега да се изврши промена на ДНС сервери за веќе регистриран домен, во стариот МарНЕТ :)?

Viktr Ars
10 years ago

Мислам деа МАРНет е комплетно нефункционална во моментов.

trimi
trimi
10 years ago

uslugata sigurne ke bide UZAS a izgleda i ke dobieme poskapi ceni.

Petar Stojković
10 years ago

Автоматизацијата на регистрацијата на .мк домените тешко дека ќе профункционира во скоро време. Можеби после неколку години кога на МАРНет ќе им текне (ако воопшто се случи тоа) да инвестираат во кадри кои ќе ја изградат таа платформа и корисниците ќе можат во реално време да направат регистрација на својот домен, да управуваат со ДНС подесувањата, Email Forwarding, регистрација на именски опслужувачи, итн… Сето ова изгледа така далеку…

trackback

[…] This post was mentioned on Twitter by itcommk, bauerfilip. bauerfilip said: RT @itcommk: .мк домените ќе бидат „многу“ поскапи со новиот МАРНет http://bit.ly/ieszkR […]