Место да се приватни, Facebook фотографии сe најдоа на јавен .мк портал

Текстот кој беше објавен од 22 јануари, сега е тргнат, откако им побаравме информација на четири лица поврзани со порталот, меѓу кои и основачите, од кои се уште не добивме договор на едноставно прашање – Дали имате дозвола од девојките да објавите такви слики и дали некои од девојките се малолетни?

Целта како и секогаш ни е да дознаеме како се разгледува и прифаќа правото на приватност во дигиталната сфера. Можеби и да едуцираме. До каде е Facebook јавен, дали информациите и фотографиите објавени таму се всушност достапни за сите да ги превземаат?

Во текстот, во коментарите на порталот, две девојки побараа да им ги тргнат сликите по што од порталот рекоа:

Второ интересна ситуација е што корисниците кои побараа тргање на сликите или одговорност за приватноста беа негирани од други корисници, демек тоа е фер направено, а други споделија и имиња на некои девојки кои се на сликата. Тие коментари не беа модерирани. Се чини, БркајРабота е доволно фер да не објави имиња (сарказам).

Сепак можеби „најпаметниот“ коментар е овој:

И овој коментар остана, иако Бркај Работа вели дека навредливи коментари ги тргаме. Еве уште еден коментар на истиот текст од самиот портал.

Тоа што е неверојатно е што се работи за јавен портал, кој не само што си зеде за право да објавува фотографии без дозвола, туку и да негира нечија приватност без да помисли да ги заштити девојките. Не само тоа, туку најавија и нови „тури“. Провокативните фотографии, иако објавени на Facebook, сепак се објавени за меѓу пријателите на кои девојките им дале дозвола да пријдат до тие фотографии, и се фотографии, за чие превземање според закон, треба дозвола!

Според приватноста на Facebook: „Ако се собираат информации за корисници, треба: да добиете дозвола, да посочите дека виа (не Facebook) ги собирате нивните информации, и да постирате полиса за приватноста објаснувајќи кои информации ги собирате и како ќе ги користите“.

Бидејќи денес, петок 28.01, е Ден за заштита на лични податоци мислам дека е фер да споделиме некој совет за девојките:

  • Контактирајте со властите – Дирекцијата за заштита на лични податоци (ДЗЛП) ви е најдобриот пријател кои ќе ви дадат совет како да ги контактирате,
  • Поднесете им тужба за нарушување на приватност и нарушување на безбедност!
  • Бидете среќни што следниот пат нема да ви објавуваат ваши слики.

Среќен Ден на заштита на лични податоци и приватност!

Добивај известувања
Извести ме за
guest
29 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Зоранчо
Зоранчо
10 years ago

1. Контактирајте со властите – Дирекцијата за заштита на лични податоци (ДЗЛП) ви е најдобриот пријател кои ќе ви дадат совет како да ги контактирате,
2. Поднесете им тужба за нарушување на приватност и нарушување на безбедност!

Знаете што ке ви кажат кога ке приавите?? Извинете ама тоа не е наша работа,ние интервенираме само ако е во прашанје премиерот или некој од парламент.Од лично искуство! Поз.

name
name
10 years ago

Нормално! Фејсбукот си има правилник, бре, си има све! Како воопшто се дрзнале да објават така добро заштитени слики! Нека горат во пеколот, па таму нека минуваат низ таква сложена процедура како што е симнувањње на десктоп и објавување во два клика! А ја идам да кркнам некоја уште неизлезена серија и да барам сопственички права за новите слики за блогот. Или па да позајмам некои од Google Images, зашто читам дека за тие не требало да се бараат права.

Име
Име
10 years ago

More uste 5 turi neka objavat, kakva zastita na podatoci, kakvi crni kamenja!

Stefan
Stefan
10 years ago

Кога прв пат се логирав на Фејсбук и почнав да нижам пријатели, една работа уште веднаш ме запрепасти а тоа е симнувањето на сликите. Значи фесбук свесно прави манипулација. Не знам што се подразбира под крадење на слика – download?
Annie, ќе ти кажам нешто….."све су жене курве – опрости мајко што си жена"…

Annie
Annie
10 years ago

Јас мислам дека е срамота да зимате фотографии што не се ваши
И да се најдев тука нормално ќе добиевте тужба и ќе ве соголев
Не е ваше да се мешате во туѓите профили
Многу жалосно за бркај работа, црничат по страниците контактирајќи со админите и барајќи да се претстават или да се откријат еве зошто.Не значи ако некоја девојка провокативно се облече и има така слика е курва, скоро 90% од вкупната младина во земјава се облекува така за време на ноќниот живот и летниот период и вие би рекле дека се курви.Страшно! Овие фотографии се приватна работа и не би требало да ги објавувате.

name
name
10 years ago

Епа, тогаш, тоа е. Следниот пат кога ќе вртат слики на сред плоштад помеѓу неколку илјади луѓе, нека не се чудат ако на некоја од тие слики и’ се изгуби трагата. И по трет пат, не е проблемот само во тоа што девојките се непромислени, туку пред сè проблемот е до Фејсбук и до манијакалните портали и блогови, кои допрва ќе ги има, а со кои нема да можеш толку лесно да излезеш на крај кога ќе се накотат ко прст и плева. Тогаш, дури, ќе треба да се сметаат и за среќни ако сопствениците на тие недефинирани ентитети им ги тргнат фотките на нивно барање.

Од друга страна, не сакам да верувам дека тоа навистина ќе се случи, затоа што луѓето, чекор по чекор, би требало да почнат да учат, што е, а што не е за на интернет. А ваквите будалаштини на Бркај Работа и тоа како помагаат во целата таа работа.

Дени
Дени
10 years ago

Јас сум против тоа што ги објавиле бес дозвола, и ке ве молам со такви коментари бегај видиги курви ова она нека ги види мајкаим…. како прво ти не си никој и ношто неможеш да им забранувас на луѓето слобода кој како сака нека се облекува што сака нека прави..зошто сеуште размислуваат луѓево ко во времето на комунизмот дај олади гледај си работа во европа не сте отишле да видите што нема па гајле им е за све

name
name
10 years ago

И не треба да се мачиш, затоа што малку што имаш да ми објасниш. :) А, еве, и јас тебе нема да ти солам памет, туку ќе дозволам наместо мене тоа да го направи времето. Ако мислиш дека овие каприци на Бркај Работа се лоша работа, а се, тогаш да почекаме уште некое време да видиме што сè ќе се случува со податоците објавени на Фејсбук.

Патем, умот на девојките го судам според порнографијата објавена на „социјалната“ мрежа, да, како што сајтовите како што е БР ги судам според примитивните статии коишто би објавуваат, а некои други портали според лицемерието и провидната маркетинг позадина на нивнте наводни информатички написи. Претпоставувам дека и тука грешам, но нека биде тоа моја грешка, што викаш, може ли така? :)

name
name
10 years ago

Виктор, порното на Северина го имаш гледано? Сигурно дека го немаш. Од кај го дрпна, ти го даде она лично? Епа ова е уште понедефинирано и полесно за изведување.

На класична маркетинг алатка како што е Фејсбук, која штом е на интернет не може да биде затворена, барем не во онаа конвенционална смисла, и’ давате толкаво значење, и си допуштате толкава слобода, што и треба да ви се случуваат вакви работи за да се освестите еднаш засекогаш. Додека е време. Колку пати досега имате напишано дека не постои приватност на интернет и дека треба да се пази што што сè се качува, затоа што ќе биде на достап на сите? Епа што се буниш тогаш? Ти ги гледаш ли сликите како прво и прво? Што мислиш колку „пријатели“ имаат овие девојки? Ако овие слики им се за сите тие пријатели, тогаш алал да им е на паметот што го носат со тебе.

Па ќе се тужите, па ќе си вадите очи… цепајте, бре, тужете се, кршете си глава. Само треба да знаеш дека Бркај работа, или како и се да викаат идиотите, ви се најмал проблем тука, такви допрва ќе ги има, вистинскиот проблем лежи во истите тие луѓе на коишто наводно им ги штитиш правата и во начинот на којшто почнаа да го живеат својот живот. Уштекани на „социјалните“ мрежи од чија умоболна, деноноќна промоција одредени македонски портали живеат.

zIWe
zIWe
10 years ago
Reply to  name

Тогаш зошто усвари истите тие што се "Уштекани на „социјалните“ мрежи" и чиишто слики се најдоа на Бркај Работа, побараа да им се тргнат сликите од страницата??? Или пак она е само избор на убави македонки како што тврдат од Бркај Работа ? Имаат ли дозвола да ги земаат сликите така? – How yes no …

И усвари зошто покрај се ти не си го кажуваш името, туку си имаш name? Се плашиш ли да бидеш злоуботребен на некој начин??

Да, треба најпрво сам да си свесен, да имаш во умот што и како споделуваш на социјалните мрежи, но тоа не значи дека јас, ти и сите други што сме на некоја социјална мрежа дека треба да бидеме исмејани и злоуботребувани на ваков или онаков начин. Или пак луѓето од Бркај работа си немаа со што да пополнат содржна и мораа да прилепат нешто?? Гнасно и доста непрофесинално, а за тоа колку неетично постапиле … мислам дека доста се зборува во коментарите погоре.

Damjan Arsovski
10 years ago
Reply to  name

Не дека вреди да објаснувам, но ќе се обидам…

Порното на Северина? Wtf dude? Каде ја најде оваа споредба. Северина е јавна личност и на неа исто така и беше повредена приватноста и човечките права.. Со тоа што ти, јас или било кој друг го гледал видеото не значи дека е ОК истото тоа да биде објавено. Ние не ги кривиме луѓето кои ги виделе сликите на Бркај Работа, туку велиме дека БР нема никакво право да го направи тоа.

И бтв, Фејбсук не е класична маркетинг алатка, туку е друштвена мрежа. Прочитај ги правилата за приватност, прочитај ги условите и види дали БР има право да шета по профили и без согласност на девојките да објавува нивни фотографии. Да побарале согласност, е тоа е до некаде друга работа.

А тоа што ги судиш девојките по сликите и по бројот на нивните пријатели сум без коментар.

Филип
Филип
10 years ago

Ако некој веќе закачил провокативни фотографии од самиот себеси, не треба да се лути зашто некој ги злоуптребил. Уште од самиот старт треба да си го прифатат тој ризик. Од една страна им годи кога некој им се лигави на нивните слики(од типот:Маче многу си се секси) , од друга страна им смета. Со тоа што ставаат такви фотографии значи сакаат да бидат видени, а овој сајт им овозможил поголема популарност.

Viktr Ars
10 years ago
Reply to  Филип

Од каде е тоа дека тие сакале тие слики да се видат? Две девојки чии слики беа објавени побараа да бидат тргнати бидејќи не сакаат да ги споделуваат со сите.

Ако јас утре правам статија сите Филиповци на Фејсбук и ставам твоја слика која си ја споделил само со пријателите заради некоја си шега или заради забава, како ќе се чувствуваш кога куп други луѓе ќе те осудат и лигават на твојата слика? Гајлме ми е што ти мислиш, со само тоа што се викаш Филип си го прифатил ризикот да бидеш во мојата статија.

Филип
Филип
10 years ago
Reply to  Viktr Ars

Тие две девојки ги виделе сите нивни фејсбук пријатели. Пример речеме ги има преку 1000, од тие 1000 помножи ги по минимум пет пати, и ќе видиш колку ја имаат нејзе видено, а не само тие што и се пријатели на фејсбук. Како што напишав во првиот пост. Чим си ставаш слики од тебе каде што си полугол, си се сложил на тоа да ти ги видат многу луѓе, ако нејкеш да ти ги видат тие фотографии, можеби не требало воопшто да ги аплодираш нели? Тоа ти го пишува и во privacy policy фејсбук.

Viktr Ars
10 years ago
Reply to  Филип

"Тоа ти го пишува и во privacy policy фејсбук"

Не. Никаде не пишува ако имаш провокативни слики дека си „се сложил“ сите да ти ги гледаат и најмалку да ти ги реобјавуваат. Прочитај поубаво.

Филип
Филип
10 years ago
Reply to  Viktr Ars

Малце ги мешаш работите. Било која слика што си ја ставил на профил си се сложил да ти биде видена, а нормално провокативните слики се на поголема мета нели.

Dusan
Dusan
10 years ago

Ajde odi tuzete se site i bidete srekni :D

Aterix
Aterix
10 years ago

Абе бегај таму, нека видат нивните мајки што се случува со нив и какви слики ставаат на интернет! ако им се "приватни" нека си ги закачат у соба!

אלקטרוני סבהנמ
Reply to  Aterix

taka e batko ama kako ke se cuvstvuvas ovaa da bea tvoi sliki ??? zs mene mi imaa napraveno lazen profil i znam kako e da te ismejuva nekoj

Copy-paste
Copy-paste
10 years ago


Eve eden glaven izvor na informacii na it.com.mk: mashable.com. Ne znam zasho lugjevo ocekuvaat nekakva originalnost. Inace do zlwe, sekakov vid na informacija pretstavuva (citaj text, slika) intelektualna, so toa i privatna, sopstvenost. A pak nejzinoto spodeluvanje nezakonsko. Taka da, barem moze da se spodeli izvorot, a so toa i povekje informacija neli, kako shto e celta pretpostavuvam.

zlateway
zlateway
10 years ago

а што па вие од ит.ком.мк не крадете слики или пак статии?!? како беше таа мислата со капата, мувата и ишка? :Ѕ

zIWe
zIWe
10 years ago
Reply to  zlateway

Крадење статии?? крадење слики? да бев дел од админите на it.com.mk ќе те тужев за клевета. Прво и основно тоа не е крадње, тоа е информирање, споделување информации од ИТ светот. Нешто слично (да не речам исто) е и со сликите. За некои и статиите можеш да најдеш и извори, што значи не се прави туку за џабе copy-paste работа којашто после треба да се озбороува.
А онде погоре се прави муабет за слики кои се приватност и се без дозвола земени. Е тоа е крадење, т.е еден од потешките криминали по закон не само тука во Македонија, туку насекаде во светот.

zlateway
zlateway
10 years ago
Reply to  zIWe

добро, можеби и јас малце претерав, но сум револтиран кога не се објавува од каде е позајмена некој статија или пак слика :Р
инаку малце претера со „клеветава“, сепак едно 90% од коментариве на it.com.mk се – јас знам нешто а ти грешиш :Р

IT.com.mk
10 years ago
Reply to  zlateway

Секогаш кажуваме од каде ја превземаме информацијата, дали од друг медиум или не. Додаваме на крај на текст (via линк) или додаваме „, изјави тој и тој со линк“. Никогаш не преведуваме од А до Ш текстови, туку наоѓаме информации, ги проверуваме од други извори и сами го пишуваме текстот.

Што се однесува до фотографии/слики, најчесто е од купот на google Images, чиј автор е тешко да се најде. Но често кога се работи за очигледно авторски фотографии или наоѓам слики од Flickr кои се со CC лиценци за комерцијално користење + линкаме доавторот, или ќе се потрудиме да има скриншот.

Но, тоа воопшто не е поента со горенаведениот текст, нели? Се работи за нарушување приватност. И да zlWe претера со „клеветата“ :)

zIWe
zIWe
10 years ago
Reply to  IT.com.mk

Ај не "тужам" никого :D … тоа беше само илустрација колку може некој да направи/каже и такви ми ти сл. работи кога нешто (според мене) се збори, а не е точно …

Pozz…

Иван
Иван
10 years ago

Прво… проблемот тука настанува пошто станува збор за Македонки. А не се единствени што користат слики без дозвола (читај: нема медиум/портал кај нас што не го прави тоа). Да не се сфатиме погрешно, не го оправдувам во ниеден момент тоа што го направиле, само сакам да кажам дека не се единствени трагични….

Второ… мислам дека многу потрагично на Бркај Работа е тоа што 96% од текстовите се копи-пејст од други македонски медиуми/портали и никој кај нас не прави ништо за да го спречи тоа.

Исто така трагично (дури и јас се чудам колку пати го употребив зборот трагично) е тоа што тие текстови се буквално преведени главно од српски и хрватски сајтови и не ретко се наоѓаат исти грешки (со лошо преведени падежи), исти слики на повеќе македонски портали. А не верувам дека во ист ден, шест портали од кај нас од рандом причини решиле да пишуваат за … незнам… 10 најсекси пејачи/ки…

Аматерски новинари/уредници + отворен интернет простор = непрофесионални текстови + жута штампа + кршење на сите правила за “новинарство“. Не дека они сакаат да ги скршат правилата, туку до толку се непрофесионални што не ги ни знаат.

Ај се отвориф а не требаше :) Поздрав

Gogo
Gogo
10 years ago
Reply to  Иван

Gledaj deka ne se site taka neprofesionalni>
http://style.mnogoo.mk/mk/articles/Moda/ulichna-m

Mislam deka malce prektiricki gledate na rabotive kaj nas.

trackback

[…] This post was mentioned on Twitter by itcommk and Sandra, Гоце Т. Гоце Т said: RT @itcommk: Место да се приватни, Facebook фотографии сe најдоа на јавен .мк портал http://bit.ly/exQUxP […]

Горјан Јовановски
Горјан Јовановски
10 years ago

Да ти е страв веќе и од нашиве портали…луѓе користете опции за приватност, и избирајте ги своите ФБ пријатели, не аднувајте секој втор, еве чист пример зошто…