Android сега е најпродаваниот паметен ОС во светот

во Мобилни

Во последнoто тромесечје се продале 32.9 милиони Android паметни телефони, надминувајќи ги 31 милиони продадени Symbian паметни телефони.

Еден од адутите на Android се мобилните апликации. Со над 100.000 апликации, за разлика од 20-те илјади апликации за Symbian, заедно со достапноста, има HTC, Samsung и LG мобилни телефони кои се разликуваа по цената, Android ќе продолжи да расне како платформа, а наскоро се очекува да го предводи и пазарот на таблет компјутери. Над 30 производители најавија таблет компјутери на неодамнешниот CES 2011 каде се претставија куп Android платформи.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
@webomania
10 years ago

Thumbs up!

trackback

[…] This post was mentioned on Twitter by itcommk and Andrew, Dimitar Kotevski. Dimitar Kotevski said: RT @itcommk: Android сега е најпродаваниот паметен ОС во светот http://bit.ly/fP38zV […]