Кратки ИТ вести: Повторни вработувања во ИТ, биткоинот расте, стартува ChatGPT продавницата

Вработувањата во ИТ секторот повторно треба да започнат оваа година. Податоците на Interviewing.io покажуваат дека дел од големите компании како Meta и Netflix веќе агресивно започнале да вработуваат. Останатите компании од FAANG не вработуваат сѐ уште, но очекувањата се дека и во Apple, Amazon и Google ќе има промени во оваа насока. Прочитај повеќе

Почетокот на годината е одличен за крипто ентузијастите и инвеститорите во крипто валути – а најголемата криптовалута, биткоинот за првпат по април 2022 година надмина 45000 долари. Прочитај повеќе

Со еден месец доцнење, OpenAI ја отвори ChatGPT продавницата оваа недела. Првичната идеја беше оваа продавница да биде официјално достапна од ноември, но бурниот период за компанијата го направи своето. Продавницата на која ќе бидат достапни различни прилагодени модели на GPT ќе им овозможи на „GPT builders“ да ги споделат и да заработат од јавните GPTs. Прочитај повеќе

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk