Како да ja отстраните леќата за купување во Ubuntu 12.10

во Совети, Софтвер

Пред неколку денови беше објавена новата верзија на Ubuntu 12.10, за која веќе пишувавме, како и новостите кои доаѓаат со Quantal Quetzal, а некои од нив баш и не се нешто корисни.

Можеби на некого му се допаѓа оваа новост, но дефинитивно препораките од Amazon и нивното рекламирање во Dash-от е само непотребно зафаќање на простор – лично мислење. За да ги отстранете рекламите од Amazon, отворете го терминалот и пишете ја следната команда за отстранување на таа леќа:

sudo apt-get remove unity-lens-shopping

Откако ќе ја извршите оваа команда и се вратите во Dash-от ќе можете да забележате дека повеќе не се прикажуваат рекламите од Amazon.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
@undefined
10 years ago

ит кариера

Melon, part of Kin+Carta

Android Developer

Matrix Global

Junior IT Recruiter

Melon, part of Kin+Carta

Junior DevOps Engineer

види ги сите огласи на kariera.it.mk