Kајгана.com со редизајн, но и со нов маркетинг модел

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Кајгана.com претстави нов дизајн, но тоа што е поинтересно е што заедно со промена на дизајнот, Кајгана го променува и начинот на кој го продава огласниот простор. Наместо да продава неделни банери, Кајгана.com ќе продава простор по импресии, вели основачот и уредник на порталот, Дарко Лазаревски во интервју за Комуникации.нет.

„Кајгана целосно го напушти банер/неделно моделот на продажба на огласен простор и воведе исклучиво таканаречен CPM модел, кај кој цената е за закуп на прикажувања, а не за временски период. Со ова, огласувачите конечно знаат точно за што плаќаат, имаат прецизен увид во текот на нивните кампањи, како и во нивниот ефект. Секој огласувач добива и пристап до системот каде го следи сето ова. А огласни активности ќе можат да се реализираат и со многу помали буџети.“

Дарко исто така најави дека со редизајнот на Кајгана всушност се прави промена на концептот на самиот портал, нагласувајќи дека сега ќе се обрне многу повеќе внимание на локалната содржина.

Целото интервју со Дарко за новата Кајгана 3.0 и за конкуренцијата меѓу порталите во .МК, ќе го прочитате на Комуникации.нет.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
8 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
socialiva
socialiva
12 years ago

Кајгана не се првиот портал кој користи CPM, не знам зошто тоа го претставуваат револуционерен новитет на нашиов пазар.

@DLazarevski
12 years ago
Reply to  socialiva

Не реков дека Кајгана e прв .мк сајт кој нуди CPM модел, ниту дека е прв кој нуди исклучиво CPM модел туку дека е прв кој го практикуваше – но го напушта моделот банер/неделно и воведува исклучиво CPM.

Да, има уште некои кои продаваат по CPM, но продаваат и flat rate што нема логика. Продаваш или така или така.

socialiva
socialiva
12 years ago
Reply to  @DLazarevski

Колку што знам Mnogoo порталите работат исклучиво по CPM од пред 1 година. Во секој случај, нема потреба од објаснување кој е прв, втор или трет, важно е дека конечно се движат работите во подобра насока :)

Pece
Pece
12 years ago

Cestitki cestitki.. ke ja izvajte makedonija od steriotipot na stoickite idioti .. koj biznisot go svakaat kako prodazba na kompiri

Боки
Боки
12 years ago

Ми се допаѓа новава Кајгана

асд
асд
12 years ago

AdBlock FTW!!!

Ужас
Ужас
12 years ago

Чао Кајгана, овој пат, ЗАСЕКОГАШ!!! Очекував да ја видам Анџелина Џоли и некоја светска ѕверка со новости, а добив "плати-клати" пеачки што ни во бурекчилница не ги сакаат, од типот на Лоба и сл….. Зар толку да паднете!? Ајде нека е со помин, по точка, и вие сте следни :)

wwwњ
wwwњ
12 years ago
Reply to  Ужас

Па што сакаш од забавен портал?